Koupelny plné barev

Koupelny plné barev

Koupelnu zařizujeme na mnoho let, a tak si pořádně rozmyslíme, jak ji barevně pojmeme, aby se nám líbila i později. Obecně se doporučuje použít neutrální odstíny, které se neomrzí, ale není to nuda?

Pokud přece jen váháte nad barevnými obklady, dopřejte si alespoň barevné umyvadlo. Můžete ho docela jednoduše změnit.

A nemusí zůstat jen u něj. Barevnou si můžete pořídit i vanu, toaletu či bidet, samozřejmě vše v řádné kolekci s uceleným designem. Nekonvenčním provedením získáte zcela ojedinělý prostor a navíc změna je poměrně jednoduchá. Kromě vany to je kus za kus. Bez stavebních úprav.

Standardní materiály

Barevné zařízení je vyráběno stejně jako to bílé ze sanitární keramiky. Zatímco u ní je bílá glazura nanášena automaticky robotem, barevná obsahuje keramické barvivo, které se nanáší ručně. To způsobuje i vyšší pořizovací cenu, řádově asi o dvacet až třicet procent. Povrch těchto umyvadel je chráněn speciální vrstvou, která zabraňuje usazování vodního kamene a nečistot. K jejich údržbě je proto zapotřebí jen běžná houbička a voda s neagresivním saponátem.

Zařizovací předměty je možno pořídit také z barevného skla, jehož předností je zejména průsvitnost. Proto se hodí zejména do menších koupelen, kde díky transparentnosti působí vzdušným dojmem. Ti, kteří by měli obavy o jejich životnosti, můžeme potěšit, vyráběny jsou z tvrzeného skla, které se jen tak nerozbije. Mýt se nesmí prostředky obsahující písek nebo jiné částečky, které by mohly povrch poškrábat.

Víte, že

  • zařízení může být doplněno i povrchovými kresbami?
  • nejrůznější motivy z fauny, flóry, ale nově i geometrické prvky jsou nanášeny speciální barvou?
  • ta je povrchově chráněna glazurou, případně smaltem?

Co letí

Barvy jsou nanášeny z jedné strany nebo po celém povrchu zařízení. Některé kolekce jsou dokonce nabízeny ve vícebarevném provedení (např. vnitřní část umyvadla v jedné barvě, vnější v jiné). Zatímco ještě před pěti šesti lety byly nabízeny kolekce se světle pastelovými odstíny, nejčastěji modrá, žlutá, zelená, současný trend je na druhém pólu barevné škály.

Trendy jsou zařizovací předměty v černé barvě. Nelekejte se. Kupodivu výsledný efekt nepůsobí jako na pohřbu, ale černá barva vnáší do koupelnového prostoru elegantní prvek. Je pravda, že se takovému pojetí musí přizpůsobit ostatní zařízení, ovšem výsledný efekt působí opravdu skvostně. A s čím černou sanitu kombinovat? Pěkně vypadá doplněná nábytkem z tmavého dřeva (nebo alespoň mořeného do tmavšího odstínu). To je vhodné do větších koupelen, v malých prostorách by se černá měla kombinovat se světlými barvami, ideálně ovšem s bílou.

Doplňky

Aby výsledný dojem barevných zařizovacích předmětů působil opravdu dokonale, je nutné zvolit precizní provedení, které výsledek podtrhne. Tam, kde je zapotřebí použít silikon, zvolte transparentní provedení, lepší bude ovšem v barvě zařízení. Silikony v nejrůznějších odstínech je možné zakoupit v běžné obchodní síti.

Pro dokonalý výsledek:
1. Působí pěkně, když zvolíte všechno zařízení ve stejné barvě.
2. Základní barvu dolaďte s doplňky (ručníky, držák mýdla, zubních kartáčků ad.) buď ve stejném odstínu, anebo doplňujícím (např. černá - červená, modrá - žlutá).
3. Nezapomeňte na barevné silikony.

-zal-
Foto: Kaldewei, Villeroy & Boch

Komentáře

Načítám komentáře...