Inspirace: Sauny se snesitelnou teplotou

Domácí sauna

Autor: Shutterstock.com

Soukromá sauna je bezpochyby synonymem luxusní domácí relaxace, po které ale netouží každý. Řadu lidí od saunování odrazuje "infarktová" teplota, která nemusí vyhovovat ani zcela zdravým jedincům. Ke klasické finské sauně přitom existují alternativy s přívětivějším klimatem, o jejichž existenci možná ani nevíte.

Pod pojmem finská sauna rozumíme nejrozšířenější druh sauny, která se s pomocí kamen na dřevo nebo elektrických kamen vyhřeje na 85-90 °C. Poléváním rozžhavených lávových kamenů se pak dosáhne vlhkosti vzduchu mezi 10-20 %, což je stále málo, trápí-li vás respirační potíže nebo astma. Doporučená doba pobytu ve finské sauně je 5 až 15 minut, déle byste to stejně nevydrželi.

Firmy vyrábějící sauny na zakázku vám ale mohou nabídnout i jiné typy saun, s nimiž se dnes můžete setkat ve welness centrech. Většinou jde o sauny kombinované, kde je možné nastavit nižší teplotu a doplnit ji o další funkce.

Tropická sauna

Ačkoli si pod pojmem "tropy" představujeme neúnosné vedro, teplota v tropické sauně se pohybuje "pouze" mezi 65 a 75 °C. Oproti klasické sauně je to už výrazný skok dolů. Nižší teplota je kompenzována vyšší vzdušnou vlhkostí zajištěnou parním vyvíječem v saunových kamnech. Navodí se tak tropické klima, které prospívá zejména lidem trpícím dýchacími obtížemi.

Solná sauna

Ještě nižší teplotu v kombinaci s inhalací himalájské soli nabízí sauna solná, která se vyhřívá ideálně na 40-55 °C při vlhkosti 15-30 %. Ve welness centrech najdete působivé stěny ze solných cihliček, v domácích podmínkách ale úplně postačí, když si pořídíte cihliček jen několik a postavíte je na lavici. Himalájská sůl pomáhá jak astmatikům, tak lidem s chronickou sennou rýmou a nejrůznějšími alergiemi.

Domácí sauna
Sauna se stěnou z himalájské soli

Autor: Pinterest

Herbal sauna

Pobyt v sauně při teplotě mezi 40-50 °C a nižší vlhkosti (10-20 %) můžete spojit s aromaterapií. Esenciální oleje a byliny se dostávají do vzduchu spolu s párou a díky vyšší teplotě, při které se roztahují póry, pronikají hlouběji do těla.

Infrasauna

Naprosto specifickým typem je pak infrasauna, která funguje jen na elektřinu, neinstalují se sem žádná kamna, a můžete si ji proto pořídit klidně i do paneláku. Sálavé teplo proniká až 3 cm pod kůži a příjemně vás prohřeje, aniž byste měli pocit, že se vaříte - teplota v infrasauně se pohybuje typicky mezi 45-55 °C. Infrasauny jsou navíc poměrně levné na provoz, rychle se vyhřejí a po jejich použití není potřeba běžet pod studenou sprchu.

Komentáře

Načítám komentáře...