Jak prát ručníky, aby zůstaly hebké a nadýchané

Ručníky

Autor: Shutterstock.com

Ručníky patří ke každodenně používaným textiliím, které je třeba prát velmi často, konkrétně minimálně jednou týdně. Přestože jimi utíráme čerstvě umyté tělo, usazují se na nich šupinky naší kůže, což vede k množení bakterií. Častým praním se ale každá textilie dříve či později opotřebuje.

Když si z obchodu přineseme nový ručník, před prvním použitím ho zpravidla vypereme, abychom se zbavili podivného zápachu z výroby, způsobeného chemikáliemi a barvivy. Někteří výrobci ale radí nové ručníky vyprat pro jistotu dvakrát až třikrát, aby se uvolnila špatně uchycená vlákna a ručník byl nadýchanější.

Ručníky

Autor: Shutterstock.com

Ručníky neperte společně s prádlem, jež by mohlo pustit barvu, a nepřidávejte k nim ani kusy oblečení s knoflíky a zipy, o které by se mohla jejich vlákna zachytit. Ideální teplotou pro praní osušek je 40 °C, některé materiály však snesou i 60 °C, záleží na štítku výrobce. Pračku v každém případě nepřeplňujte, na ručnících by se tvořily žmolky. Nepřehánějte to ani s pracím práškem, raději dejte menší množství než doporučené. Prášek má tendenci zůstávat ve vláknech a ručník pak ztrácí svoji měkkost.

Mohlo by vás zajímat

Místo tradičního prášku lze zvolit prací gel, který je k osuškám šetrnější. Rozhodně se však nedoporučuje aviváž. Ta má tendenci ucpat póry v tkanině a slepit vlákna k sobě, což má za následek sníženou savost.

Ručníky

Autor: Shutterstock.com

Po vyprání ručníky sušíme buď při nižší teplotě v sušičce, nebo na šňůře či sušáku při teplotě pokojové. Ručníky nesušte u radiátoru ani na přímém slunci a určitě je nežehlete. Vyšší teplota by poškodila jejich vlákna a vlivem UV záření by ještě k tomu vybledly.

Smotané roličky ručníků vystavené na policích působí estetickým dojmem, pokud ale v koupelně bojujete s nadměrnou vlhkostí, nebude to nejlepší způsob skladování. Najděte jim místo v suché uzavřené skříňce, kam vlhkost nepronikne.

Komentáře

Načítám komentáře...