Čtyři praktické možnosti, jak si přitopit v koupelně

Vytápění koupelny

Autor: Shutterstock.com

Koupelna by měla být jednou z nejteplejších místností bytu či domu. Zejména ve starších stavbách a chalupách se však stále setkáváme s koupelnami, které požadovaný tepelný komfort nenabízejí. Zima nám nakonec může být i v moderních bytech s ústředním topením, když nastane přechodná sezona. Nějaký ten zdroj tepla navíc se tedy hodí snad do každé koupelny.

Velké oblibě se dnes těší podlahové vytápění. Je to zkrátka velmi příjemné, když bosou nohou došlápnete na podlahu, která krásně hřeje. Pokud zrovna neplánujete rekonstrukci celého domu a nezavedete teplovodní podlahové vytápění na větší ploše, pro malý prostor koupelny nejspíš zvolíte vytápění elektrické v podobě topné rohože. Její výhodou je poměrně snadná instalace a nízká stavební výška. Ideální typ a výkon se vybírá podle druhu podlahové krytiny i místa použití - dnes se dá topná rohož přizpůsobit i tak specifickému prostředí, jakým je sprchový kout.

Vytápění koupelny
Podlahové vytápění koupeny

Autor: Shutterstock.com

Praktickým a zároveň estetickým prvkem koupelny se může stát topný žebřík, který je ale prvotně určený k sušení ručníků. Je nasnadě, že pokud bude takový žebřík celý ověšený ručníky, mnoho tepla do místnosti nepředá. O tom, zda bude sloužit i jako doplňkový zdroj tepla v koupelně, rozhodne jeho výkon, který vám nejlépe spočítají odborníci z dodavatelských firem. Topný žebřík se dá napojit buď k ústřednímu topnému systému, nebo k elektrické síti, existují ale také typy kombinované, které se na topení napojí jen v zimě a mimo sezonu mohou fungovat na elektřinu, kdykoli potřebujete.

Mohlo by vás zajímat

V maličkých koupelnách vám k tepelné pohodě postačí sálavé topidlo, které funguje na principu ultračerveného záření. Znamená to, že neohřívá vzduch, ale dopadá přímo na osoby a předměty v místnosti podobně jako sluneční paprsky. Velkou koupelnu tedy nevyhřeje, ale v menším prostoru vám s takovým topidlem bude příjemně. Sálavá tělesa dnes navíc mívají podobu elegantně vypadajících panelů, které mohou být vyrobeny z keramiky, kamene či skla, a jsou schopny dodat koupelně luxusní ráz.

Vytápění koupelny
Elegantní infrapanel do koupelny - zdroj: www.infra-panel.cz

Autor: Oficiální zdroj

Kdo má koupelnu větší a potřebuje ji pořádně vytopit, zřejmě sáhne po naprosté klasice, kterou je elektrický přímotop. Ovšem pozor, neznamená to, že si k vaně přistavíte stará elektrická kamínka napojená na prodlužovačku, jak se to v některých rodinách dříve praktikovalo. Takový postup je samozřejmě krajně nebezpečný. Je potřeba vybrat nástěnný přímotop, který je výslovně označen jako vhodný do koupelny, a tudíž chráněn proti stříkající vodě. Typicky se instaluje na stěnu do blízkosti stropu, kde nijak nepřekáží a nevíří prach.

Komentáře

Načítám komentáře...