Šetřit vodu není jen in, ale nutnost

Voda

Autor: Sanela

Úspora vody je nutnost. O tom jsme se přesvědčili v letech minulých, kdy horko vysálo vláhu ze země i studní. Snížení spotřeby vody tak není jen móda, ale i nutnost. Nemusíte přitom sahat k náročným opatřením. I drobné změny zvládnou velké věci.

Vezměme si několik příkladů. Třeba bizarní příklad, kdy majitel rodinného domu chodí raději vykonávat malou potřebu na svou zahradu. Úspora? Možná ano, ale za jakou cenu? V dnešní době splachovací systémy už nečerpají tolik vody. „S naším domácím pisoárem, který je vybaven radarovým splachovačem, spláchnete pouze jedním litrem vody. U dvoutlačítkových splachovačů toalet je spotřeba vody standardně tři litry na malé spláchnutí a šest na velké spláchnutí,“ říká Pavel Rybka, spolumajitel české značky Sanela.

Voda
Elektronický dotykový splachovač WC od Sanely s názvem SLW 30A se montuje do rámu SLR 21 a má napájecí napětí 24 V.

Autor: Sanela

Další absurdností je prodlužování intervalů mezi koupáním. Zatímco v zimě se podle dermatologů můžeme klidně koupat obden, v parných dnech doporučují častější a kratší sprchování. Denně roztočí kohoutek v České republice ve sprše dvě třetiny lidí. I zde je na místě úsporný provoz, který spočívá buď v senzorické sprše, nebo jednoduše pustíte vodu, jen když je potřeba. Jedna koupel ve vaně vyžaduje 100 až 200 litrů vody. Sprchování 30-60 litrů vody.

Voda

Autor: Sanela

Tušíte, kolik průměrně za den proteče obyčejným kohoutkem vody a o kolik tento objem zmenší automatická baterie? „Při výpočtech jsme si zvolili průměrný patnáctisekundový mycí cyklus, během kterého u klasické pákové baterie protečou až 3 litry vody. U senzorové baterie je tato spotřeba téměř třetinová. Pokud si tedy umyjeme ruce 10x za den, tak s obyčejnou vodou vyplýtváme 30 litrů vody. Kdežto u automatické baterie spotřebujeme okolo 12 litrů,“ dodává Pavel Rybka. Při současných vyšších nárocích na mytí rukou vám protečou za dvacet vteřin mydlení 4 litry vody. Senzorová baterie tomuto zabrání.

Významným spotřebitelem vody je mytí nádobí. Moderním myčkám stačí na jeden cyklus jen 10 litrů vody a je ekologické pouštět ji, až když je plná. Mytí nádobí v ruce se pohybuje ve spotřebě mezi 7 až 20 litry vody. Je dobré nezapomínat i na zdánlivé maličkosti. Obyčejné kapání kohoutku může znamenat únik vody až 24 litrů denně. Protékající toaleta přibližně 25 litrů za hodinu. Myslete na vodu a šetřete chytře.

Komentáře

Načítám komentáře...