Chyby v kuchyni: Jak doladit odvážný technicistní styl

Kuchyně Hanák
Autor: Hanák

Autor: Oficiální zdroj

Moderní kuchyně na první pohled zaujme odvážnou kombinací materiálů i barev. Celek sice působí efektně, současně však chladně a neosobně. Lehce technicistní styl rozhodně nepatří mezi většinově oblíbené, a proto by si kuchyně neměla dělat velké naděje na získání širších sympatií…

Stříbrná stěna

Na lehce technicistním vzhledu má lví podíl stěna polstrovaná stříbřitě metalickou látkou. Ačkoliv je stěna evidentně ústředním výtvarným prvkem a nejvýraznějším počinem designéra, zvolený materiál i provedení působí ve výsledku poněkud uměle až odtažitě. Fialové barvě blízké vztahy s odstíny šedé obvykle svědčí, ovšem vysoce lesklý lak na dvířkách spolu s chladnou bílou dlažbou a lesklým tmavým kamenem soklu podporuje nežádoucí dojem kosmické laboratoře.

Tmavá barva

Volba dominantní výrazně fialové barvy pro dvířka kuchyně i nábytku navazující relaxační části garsoniéry je sice esem v designérově rukávu, další hru však bohužel nerozehrál dobře. Fialová je totiž nejen výrazná, ale také relativně tmavá - proto v kombinaci s antracitovou stěnou působí interiér tmavě a bílé detaily ani podlaha ho nedokážou dostatečně prosvětlit. Úkol by lépe zvládly světlejší stěny, ať už světle šedé, pískové, nebo v odstínu kusového koberce.

Kuchyně Hanák
Autor: Hanák

Autor: Oficiální zdroj

Bílá podlaha

Čistě bílá a navíc ještě lesklá podlaha je natolik nepraktická, že se k ní zde designéři uchylují v největší nouzi, a totiž při nutnosti opticky zvětšit prostor. Tento záměr má v malé garsoniéře s překvapivě velkorysou kuchyní své opodstatnění. V kontextu s ním však zcela postrádají smysl extrémně tmavé stěny, které snahu bílé podlahy a detailů o prosvětlení dokonale hatí. Nabízí se barvy v interiéru tzv. otočit a kombinovat praktickou středně šedou podlahu se světlejšími stěnami…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Černý kámen

Atypický sokl z přírodního kamene tvoří s fialovými dvířky zajímavý pár. Navazuje na ně vysokým leskem a efektně kontrastuje nepravidelnou kresbou. Tmavou základní barvu kamene není třeba v nevelkém interiéru opakovat, snad s výjimkou dekorativních detailů. Naopak světlé žíhání v odstínu koberce se nabízí do netuctové kombinace s bílou a fialovou, ideálně ve větších plochách. Zajímavý odstín by se nejlépe vyjímal na stěně s vestavěnými kuchyňskými skříněmi.

Chybějící dřevo

Jakkoliv dali majitelé této kuchyně najevo, že dřevo v interiéru mít nehodlají, teď jim překvapivě chybí. Našlo by tu hned dvě dobré příležitosti k uplatnění svého půvabu. K syté fialové a efektnímu kontrastu antracitové s bílou by se výborně vyjímaly tmavé exotické podlahy s načervenalým nádechem, které by společně se světlou výmalbou interiér zútulnily. Druhá verze nabízí kombinaci světlé podlahy a detailů ze dřeva javoru, jasanu nebo běleného dubu.

Komentáře

Načítám komentáře...