CHLADNIČKY - PŘEHLED FREKVENTOVANÝCH VÝRAZŮ

CHLADNIČKY - PŘEHLED FREKVENTOVANÝCH VÝRAZŮ

Při výběru chladničky nebo mrazničky se setkáme v katalogu nebo na letáčcích s mnoha termíny, kterými výrobce popisuje vlastnosti výrobku, upozorňuje na jeho technické kvality i na více či méně bohaté příslušenství a rozličné funkce. V některých těchto výrazech se nemusíme úplně orientovat, některé mohou být...

Při výběru chladničky nebo mrazničky se setkáme v katalogu nebo na letáčcích s mnoha termíny, kterými výrobce popisuje vlastnosti výrobku, upozorňuje na jeho technické kvality i na více či méně bohaté příslušenství a rozličné funkce. V některých těchto výrazech se nemusíme úplně orientovat, některé mohou být nesrozumitelné až záhadné, protože přece jenom chladničku nekupujeme každý den a technika jde rychle kupředu.

Může jít například o systémy chlazení nebo mrazení, které používají výrobci jednotlivých značek, tady se můžeme setkat se stejným jevem pod různými názvy. Anebo se jedná o systémy speciálně vyvinuté a patentované jednotlivými výrobci, které jiná značka nemá.

Je praktické seznámit se s některými funkcemi dnešních chladniček a mrazniček předem. Když potom přijdeme do obchodu, už budeme mít všeobecný přehled a můžeme se ptát zasvěceněji a do detailů. Než se tedy vydáme vybírat a nakupovat, tady je malý přehled užitečných výrazů:

Super freezing, action freeze, třída mrazicího prostoru **, supermrazení
Různé termíny, se kterými se setkáme u různých značek. Všechny však označují totéž, totiž rychlé zmrazování, které zabezpečuje, aby se například čerstvě odmrazená mraznička v co nejkratší době zamrazila a dosáhla požadované teploty. Přístroje mají tlačítko rychlého zmrazování a ukazatel rychlého zmrazování. Dražší kombinované chladničky mají ještě navíc vedle action freeze (pro část mrazničky) obdobnou funkci i pro část chladničky – tzv. action cool, která zajistí rychlé dosažení požadované teploty také v chladničce.

Podobný systém můžeme najít pod názvem DAC (Dynamic Air System). Jeho podstatou je proudění vzduchu vyvolávané ventilátorem. Tím, že vzduch není nehybný, ale je neustále v pohybu, je ochlazování zkráceno zhruba na polovinu.

Klimatická třída určuje, v jakém teplotním rozmezí bude uvedený typ chladničky (kombinace nebo mrazničky) bezproblémově fungovat. Klimatická třída SN - 10 – 32°C, klimatická třída N - 16 – 32°C, klimatická třída ST - 18 –38°C, klimatická třída T - až do 48°C

Teplotní paměť
Ukazatel nejvyšší dosažené teploty uvnitř chladničky a mrazničky v průběhu výpadku elektrického proudu.

Odmrazovací systém Drain
Praktické suché odmrazování.

No Frost
Tak zvaná beznámrazová chladnička, kde se v minimální míře tvoří vlhkost a následná námraza.

Low Frost
Patentovaný systém snížení tvorby ledu v truhlicových mrazácích. Namrazování je sníženo asi o 80%, čímž se snižují náklady a výkonnost se díky tomu naopak zvyšuje.

Elektronický termostat
Automaticky kontroluje, reguluje a udržuje teplotu uvnitř chladničky a mrazničky.

Homogenní chlazení
Stejnoměrně dosahovaná teplota ventilátorem umístěným na zadní straně chladničky. Zajišťuje v celém prostoru chladničky stejnou teplotu, jednu homogenní neboli monoklimatickou zónu.

Membrána Double Fresh, nebo u jiných značek Crisp´n Fresh
Systém prodloužené čerstvosti ovoce a zeleniny. Membrána umístěná na zadní stěně chladničky nad zásuvkami na zeleninu zajišťuje přísun upraveného vzduchu do zásuvek tak, že ovoce a zelenina vydrží mimořádně dlouho čerstvé.

Zóna 0°C
Speciální chladicí zóna s teplotou 0°C, určená k uchovávání ovoce, zeleniny, ryb, masa a drůbeže. Všechno zde vydrží několik dní čerstvé.

„Funkce sklep“
Vzduchotěsná zásuvka k uchovávání masa a ryb.

U chladničkových polic z tvrzených materiálů na bázi skla se můžeme setkat s termíny jako „odkládací plochy glass-line“, „sicherglass system“, nebo „desky z polykrystalu“

A nakonec co je módní…..
soft design (Elektrolux), swing-design (Liebher), designová řada Delta (Zanussi)

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...