VROUCÍ VODA BĚHEM MINUTY

S novým dnem nastává většině z nás i první ranní shon. Rychle se opláchnout a probudit, připravit snídani a hurá do práce. V tu chvíli je nám každá minuta drahá. Po ránu oceníme vše, co dokáže tyto drahé minuty ušetřit. Při přípravě snídaně, a ne jen při ní, je takovou neocenitelnou věcí rychlovarná konvice....

S novým dnem nastává většině z nás i první ranní shon. Rychle se opláchnout a probudit, připravit snídani a hurá do práce. V tu chvíli je nám každá minuta drahá. Po ránu oceníme vše, co dokáže tyto drahé minuty ušetřit. Při přípravě snídaně, a ne jen při ní, je takovou neocenitelnou věcí rychlovarná konvice. Rychlovarná konvice, která potřebuje k ohřátí litru vody jen 0,1 kWh a pár minut.

S pomocí rychlovarné konvice si rychle připravíme čaj či kávu. A kdo neholduje ani jednomu s uvedených nápojů jistě ocení její rychlost při přípravě polévek, čímž se výrazně urychlí její příprava, než při ohřívání vody klasickým způsobem v kastrůlku na plotně. A tak varnou konvici potřebujeme všichni.

Rychlovarné konvice
Cena standardních konvic se pohybuje kolem 700 - 1500 korun. Jsou obvykle vyrobeny z tepelně odolného plastu. Pro kontrolu množství vody mají po straně svislý vodoznak, který je buď dělený podle počtu připravovaných šálků, nebo podle desetin litru. Srdcem konvice je konektor, který může být umístěn buď na straně či uprostřed jejího podstavce. Výhodnější je prostřední umístění konektoru, neboť dovoluje nasazení konvice v libovolné pozici. Dražším, ale zato odolnějším typem varných konvic jsou konvice vyráběné z nerezu. Jejich nevýhodou je to, že odstavená horká voda v nich rychleji chladne, ale zato se rychleji dostane do varu.

Co se týče účinnosti, tedy rychlejšího varu a menší spotřeby energie, mají jí větší konvice s viditelnou topnou spirálou u dna. Tu je však třeba občasnou údržbou chránit před vodním kamenem, který se na ní usazuje a tím se snižuje varný výkon. Vodní kámen - jeho částečky se také mohou dostat až do šálku, což není rozhodně příjemné. Proto bývá hubice některých konvic vybavena sítkem (u dražších a luxusních typů i zlatým), které má zabránit nečistotám a usazeninám dostat se do připravovaného nápoje. Sítko je rovněž zapotřebí občas pročistit či úplně vyměnit. Jemné sítko může být kombinováno s mikrofiltrem z aktivního uhlí, zlepšujícího kvalitu vody.

Méně starostí s údržbou budeme mít u konvice s plochým topným tělesem, ukrytým pod nerezovým dnem. Topné těleso je chráněno před spálením dvěmi nebo třemi pojistkami. Pro konvici s krytým tělískem mluví i fakt, že umožňuje ohřívat již minimální množství vody od 0,1 l, což u konvice s viditelnou spirálou nelze, neboť do ní se musí nalít nejméně 0,35 l vody. Mluví pro ní i skutečně rychlý ohřev.

Typy
V konkurenčním boji nabízejí výrobci nejrůznější barevné a tvarové kreace konvic, které se pak skvěle vyjímají na jídelním nebo kávovém stolku. Varné konvice mají stále lepší design i lepší varné možnosti. Mezi dobré varné konvice patří například:

Rychlovarná nerezová konvice Petra s obsahem 1,7 l, se středovým konektorem, jednopáčkově ovládaným víkem a s vypínačem v ergonomicky tvarovaném držadle, která se dá pořídit za 1030 Kč.

Dalším typem je konvice od firmy Braun AqzaExpress se skrytou spirálou, která dokáže ohřát 250 ml vody za 45 sekund. Spoj přívodní šňůry se základnou, která je volně otočná (360 stupňů) umožňuje snadnou manipulaci.

Varná konvice HD 4651 z řady Essence od Philipse se světelnými kontrolkami a příjemným zvukovým signálem v čas upozorní, že voda již dosáhla požadovaného varu. Konvice se samozřejmě sama vypíná a má kromě vkusného bílého povrchu imitujícího keramiku i pojistku zabraňující varu nasucho. Příkon konvice je 2000 W a tak je vroucí voda k dispozici do třiceti sekund. Vnitřek konvice je opatřen ochrannou vrstvou proti usazování vodního kamene a zabudovaným filtrem, který případně zachytí částečky nečistot a usazenin. Cena konvice s obsahem 1,5 l a podložkou opatřenou navíjecí cívkou na přívodní šňůru se pohybuje okolo 1990 Kč.

Pro milovníky kávy
Rychlovarná konvice s překapávačem kávy v jednom stojanu společně s vodní nádržkou tvoří Duo, které je ideální pro malé kanceláře. Cena se pohybuje od 1800 - 3000 Kč.

Pro milovníky kávy s mlékem se nabízí kávovar Café Olé, který je vybaven napěňovačem horkého mléka, díky němuž není problém připravit skvělé capuccino, kakao či horkou čokoládu aniž by nápoj ztratil své aroma. Cena tohoto kávovaru je 3499 Kč.

Komentáře

Načítám komentáře...