Odpadkový koš – věc prozaická

Odpadkový koš – věc prozaická

Ohyby a předklony při práci v kuchyni můžeme denně počítat na desítky. Při celodenním vaření se ale klidně sehneme i stokrát a více. Kam? Těmi, kdo nám namáhá záda nejvíce, jsou bezkonkurenčně odpadkový koš, chladnička, dřez a trouba. V tomto pořadí. Na tyto největší ničitele naší páteře se proto postupně podíváme a...

Ohyby a předklony při práci v kuchyni můžeme denně počítat na desítky. Při celodenním vaření se ale klidně sehneme i stokrát a více. Kam? Těmi, kdo nám namáhá záda nejvíce, jsou bezkonkurenčně odpadkový koš, chladnička, dřez a trouba. V tomto pořadí. Na tyto největší ničitele naší páteře se proto postupně podíváme a navrhneme několik kroků k nápravě, několik konkrétních řešení.

Nejfrekventovaněji tedy otevíráme odpadkový koš, zejména pokud je více členů rodiny nebo jsou doma malé děti a chceme mít pořád uklizenou kuchyni, bez ustání něco vyhazujeme.

Vždy se v domácnostech vlastně řešilo dilema, jak mít uklizeno, přitom se příliš nenadřít, kam s odpadky a – s trochou nadsázky - jak přitom všem nekrmit krysy. To byl problém třeba u výlevek, které bývaly v kuchyních. Jiným řešením v některých zemích byla centrální odpadová šachta, kam se bez chození k popelnicím odpadky vysypou.

U nás se k tomu všemu ještě přidružuje poslední a nejméně populární úkon v řadě - kdo půjde vynést odpadky do kontejneru. Právě o tom se vedou v nejedné domácnosti každodenní debaty.

Ke kuchyňskému odpadkovému koši se denně sehneme i 50krát, ale při celodenní práci také klidně skoro stokrát. A přitom mnohokrát zbytečně se zcela malými papírky. Za prvé zrušíme shýbání a otevírání koše kvůli každé zátce nebo párátku. Na tyto maličkosti, kterých je ale během dne nejvíce, si pořídíme stolní odpadkovou nádobu, kterou umístíme na kuchyňskou pracovní plochu.

Lehce se dá udržet v pořádku i stůl
Obdobnou nádobu můžeme v poněkud dekorativnějším provedení koupit i přímo na stůl. Využijeme ji hlavně při snídani, kdy se nakupí spousta prázdných obalů – od sušenek, sýrů a podobně. Plastová nádobka s víčkem je někdy jednoduchá, jindy má dekor a poučné nápisy jako „ snídaně bez hory papírků“ nebo „váš stůl zůstane vždy čistý“ a podobně. Je ale praktická, protože všechny obaly nejprve soustředíme tam a po snídani najednou vyhodíme do koše.

Praktický sorter
Pořídíme si vyklápěcí nebo výsuvný dělený odpadkový koš, tzv. sorter, umístěný za spodními dvířky,
nejlépe vyvýšenými. Koš už dávno nemusí mít jen jednu přihrádku a dávno už nemusí jen stát na zemi či nehybně viset na dvířkách skříňky – s otevřením skříňky se všelijak vyklápí, vždy tak, aby nám opět ušetřil úklony a námahu.

Radikální řešení: drtič
Poohlédneme se po drtiči odpadků, který naše problémy vyřeší razantně. Zbaví nás totiž velmi podstatné části denního odpadu.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...