PRÁCE V ROHU KUCHYNĚ

Jedna z nejvýhodnějších a architekty často doporučovaná je kuchyně uspořádaná do tvaru písmene L. Pokud máme k dispozici prostor široký nejméně 270 centimetrů, můžeme o tomto řešení bez obav uvažovat. Všechna kuchyňská pracoviště tak budou po ruce, nepříliš od sebe vzdálená a budou také velmi dobře přístupná. Sestava...

Jedna z nejvýhodnějších a architekty často doporučovaná je kuchyně uspořádaná do tvaru písmene L. Pokud máme k dispozici prostor široký nejméně 270 centimetrů, můžeme o tomto řešení bez obav uvažovat. Všechna kuchyňská pracoviště tak budou po ruce, nepříliš od sebe vzdálená a budou také velmi dobře přístupná. Sestava může zabírat jednu plnou stěnu a druhou s jedním nebo dvěma okny – tím kuchyně nabude na zajímavosti a přísun přirozeného světa jí jen prospěje. Okna se mohou také prakticky využít – jak, to záleží vždy na způsobu jejich otevírání. Parapety mohou být plné bylinek, což bude působit vždycky dobře a vesele, ať už se okno ocitne nad pracovní plochou nebo nad dřezem.

To jsme trochu odbočili, protože náš zájem dnes směřuje do místa, kde se skříňky uspořádané do L sbíhají – tedy do rohu kuchyně. V něm se nám nabízí kromě umístění dřezu nebo zabudování sporáku - o čemž jsme už psali - také jedno výhodné kuchyňské pracoviště. Roh je strategické místo, protože tady stojíme v centru všeho dění, oběma směry máme stejně daleko a všechno poměrně při ruce – nádobí, vodu, sporák, troubu. Proto je v mnoha směrech ideální jako menší přípravná plocha. Stojíme tady právě mezi sporákem na jedné straně a dřezem na straně druhé, zprava i zleva máme v dosahu horní skříňky nebo police. Toho můžeme lehce využít.

Roh dělaný na míru
Roh ale musíme mírně uzpůsobit – když budeme stát těsně u skříněk svírajících pravý úhel, budeme sami sobě překážet – u spodních skříněk nalevo ani napravo bez neustálého odstupování nebudeme moci otevřít zásuvky a dvířka. Nehledě na to, že přímo před námi také nebude nijak zvlášť použitelná pracovní plocha. Tu si musíme vyrobit. Skříňky se nesmějí v rohu dostat až k sobě, ale měla by mezi nimi zůstat mezera alespoň 60 centimetrů široká. Prázdný kout se pak „zjemní“ vloženou rohovou vyvýšenou skříňkou. Pokud nám žádná taková skříňka z běžné produkce z hlediska materiálu nebo rozměrů nebude vyhovovat, navštívíme s přesným plánkem a naší představou šikovného truhláře. Ten může rovnou osadit horní plochu skříňky například velkým prkénkem na krájení. Může být obdélníkové nebo oválné; praktické bude, když je vymyslíme a řemeslník zrealizuje jako vyjímatelné (eventuálně vyměnitelné).

Ušetříme si chození
Příkladem toho, jak si v takovém prakticky zařízeném rohu bez jediného kroku můžeme ulehčit práci, je třeba příprava vařené či dušené zeleniny - zleva z odkapávače nebo dvojdřezu odebíráme očištěnou zeleninu, v rohu na prkénku ji krájíme a vpravo odkládáme do nádoby na sporáku. Veškeré přebíhání tak odpadá a pokud máme šikovně umístěné také koření, opravdu nemusíme udělat ani krok.

Druhým směrem se přesunují například uvařené špagety – ze sporáku přes roh do dřezu, kde se slijí a přímo vedle v rohovém pracovišti se dále upraví, ochutí, je tady na ně připravená omáčka a podobně.

Takový kout v kuchyni můžeme ještě vylepšit a variovat přidáním vysoké jezdící židle, která se dá částečně zasunout pod rohový pult (pokud se rozhodneme z tohoto důvodu jen pro rohový pultík se zabudovaným prknem na pracovní desce, ne pro plnou skříňku).

Dobře vidět na práci
Roh má ještě jednu výhodu a tou je možnost zcela optimálního osvětlení pracovní plochy – na práci si můžeme posvítit dokonce ze tří stran – světlo bude pod horními skříňkami na levé i pravé stěně a přídavné může být nasměrováno na pracovní plochu ještě z rohu, poněkud shora. Takové osvětlení (bude-li výška jeho zdroje dobře uzpůsobená a intenzita upravená tak, aby nám byla příjemná) je velmi rovnoměrné a proto šetrné k našim očím.

Co nabízí kuchyně do U
Další používanou variantou je kuchyně do tvaru písmene U. Na tu musíme mít místnost širokou nejméně 240 centimetrů, z čehož 60+60 připadne na skříňky a 120 na prostor mezi nimi. Pozor pokud máme nábytek s rozšířenou hloubkou! Tehdy důležitý rozměr, kterého se držíme, je 120 cm široká ulička, která je nutná, abychom měli dostatečný prostor na práci a nevadili si případně z další osobou pohybující se po kuchyni.

V kuchyni ve tvaru U nám vznikají rohy dva (vzdálené od sebe zmíněných 120 cm). S možnými řešeními je tady už možné si trochu pohrát - třeba levý roh zkosit a zabudovat do něj rohový dřez; druhý roh užívat jako zmíněnou přípravnou plochu, přičemž vpravo od něj bude sporák. (Leváci budou mít v levém rohu naopak sporák, v pravém rohu přípravnou plochu a vpravo od něj dřez).

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...