Vaření stolování a světové strany

Vaření stolování a světové strany

Na rozdíl od temných kuchyňských koutů v menších panelových bytech není v některých kuchyních problém s přirozeným světlem. Naopak - utápějí se v jasu přicházejícím oknem...a je v nich někdy také pěkně teplo. Jsou to kuchyně krásné a prostorné; nic ale není horšího, než vaření v létě v kuchyni orientované na západ se...

Na rozdíl od temných kuchyňských koutů v menších panelových bytech není v některých kuchyních problém s přirozeným světlem. Naopak - utápějí se v jasu přicházejícím oknem...a je v nich někdy také pěkně teplo. Jsou to kuchyně krásné a prostorné; nic ale není horšího, než vaření v létě v kuchyni orientované na západ se sluncem v zádech, které zapadá až někdy večer.

Pokud přestavujeme z gruntu byt nebo projektujeme domek, kuchyni budeme podle letitých zkušeností směrovat na sever nebo východ. V domcích i starých domech bývala kuchyně na sever, přičemž přiléhající spíž se severním okénkem dobře plnila úlohu chladírny.

Dnes jsou v nových rodinných domech obytné prostory v přízemí maximálně propojené, takže v kuchyni máme okno na sever nebo východ, ale z propojeného pokoje či jídelny stejně svítí slunce jižní nebo západní. Dbáme proto, aby tato okna byla dostatečně daleko nebo v místnostech do L za rohem. Jednou možností pro spojený kuchyňsko-obytný prostor je místnost s okny na sever, východ a jih. Přitom kuchyňské pracoviště je přikloněno k severní straně s okny, případně francouzským oknem na sever, jídelní prostor navazuje s oknem na východ, ale je prosvětlen také jižním světlem z propojeného obývacího pokoje.

Uspořádání ve starých staveních
Ideální to bylo ve starých statcích a chalupách, kde měli využití světových stran dokonale promyšleno. Hospodyni budilo sluníčko východním oknem, kuchyňské okno měla na sever, východní zápraž (dnes tak skvělá ke snídani na čerstvém vzduchu) sloužila ke kuchyňským pracím a vyvětrání peřin, zápraž na protilehlé západní straně zase k odpočinku a odpolední práci. Hlavní světnice byla velká a měla okna, jak vidíme u horských chalup, většinou na východ, jih a západ.

Když ve staré chalupě budujeme kuchyni, kuchyňský kout bude u východního okna, jídelní kout u jižních oken a malý stoleček k posezení u kávy u okna západního. Musíme si ovšem uvědomit, že okénka chalup jsou malá, podlahy i stěny studenější, takže jídelna na jih vůbec není v létě nepříjemná, jak by tomu bylo třeba v paneláku, zato v zimě musíme myslet na blízký zdroj tepla.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...