Okno z kuchyně

Okno z kuchyně

Z kuchyňského okna se ze všech oken v bytě díváme během dne zdaleka nejčastěji. Vedle svých základních funkcí jako je prosvětlení kuchyně a zajištění vhodných světelných podmínek k práci plní kuchyňské okno také funkci komunikační; právě při práci v kuchyni se mimoděk každou chvilku zadíváme z okna – jestli neprší a...

Z kuchyňského okna se ze všech oken v bytě díváme během dne zdaleka nejčastěji. Vedle svých základních funkcí jako je prosvětlení kuchyně a zajištění vhodných světelných podmínek k práci plní kuchyňské okno také funkci komunikační; právě při práci v kuchyni se mimoděk každou chvilku zadíváme z okna – jestli neprší a jak schne prádlo, jestli svítí slunce a můžeme odpoledne na vycházku, jestli syn konečně vynáší odpadky, jestli nám stojí dosud auto před domem, jestli už jde listonoš…a tak bychom možná mohli pokračovat dlouho. Bylo by skutečně zajímavé spočítat, kolikrát jen během přípravy nedělního oběda se podíváme z okna ven – na zahradu, na ulici, na dvůr.

Pokud máme v rodinném domě kuchyni na sever, vchod bude zřejmě také ze severní strany – a tedy právě před kuchyní se nám rozprostírá jedna z hlavních komunikačních zón – v dohledu máme ulici, vstupní branku na zahradu i vchod do domu. V panelovém domě je tomu podobně; kuchyně jsou na straně vchodů. Tady výhled nebývá tak romantický – vidíme kontejnery a parkoviště. Ve starých činžácích máme zpravidla z kuchyňského okna perfektní přehled o dění na dvoře nebo v celém vnitrobloku.

Jaké by ale kuchyňské okno mělo být? Jak velké, jak členěné, jakým způsobem by se mělo otevírat? Okna obecně jsou stále variabilnější, liší se velikostí, členitostí, tvarem i celkovým stylem, který jim propůjčuje materiál rámů. Kuchyňské okno bude v souladu s okny ostatními, bude ze stejného materiálu, přičemž se nabízí výběr mezi dřevem a plastem.

Otevírání
Ideální je kombinace vyklápění (nejlépe dvoupolohového) a otevírání do strany. Můžeme zvolit také okno jenom výklopné, případně posouvací, anebo okno s otočným otevíráním a to ještě v horizontální nebo vertikální ose. Kuchyňské okno by mělo pokud možno mít větrací štěrbinu, i když se předpokládá, že v moderní kuchyni je automaticky digestoř.

Okno musí stylově ladit se zařízením kuchyně
Ke klasické rustikální kuchyni ve venkovském stylu zvolíme menší členěná dřevěná okna nebo přímo okýnka se záclonkami.

K futuristické kuchyni s dominujícím matným kovem vybereme korespondující rámy oken – měly by být vyvedeny v matném kovu. Vybrat si můžeme mezi jednolitou okenní plochou anebo naopak zvolíme velké okno dělené na mnoho malých tabulek, z nichž některé jsou vyklápěcí.

V bílé kuchyni vyniknou vysoká okna z bílého dřeva členěná na více tabulek jako vídáme v anglických domech.

Okno nesmí překážet
Okno nesmí překážet předmětům na parapetu a tyto předměty nesmí překážet oknu při otevírání. Pozor musíme dát i na nenadálý průvan, který otevře okno a to smete všechno z parapetu. Parapet je proto podle typu otevírání oken vhodné umístit níže.

Jsou i okna neobvyklá
Okna v kuchyních dneška jsou a mohou být opravdu roztodivná:
Úzké dlouhé okénko, jen 50cm vysoké, zato dlouhé 2,5 metru si v renovovaném domku objednala hospodyně v místě kuchyně, kde se nedalo zřídit velké okno, ale odkud chtěla mít přehled o dění na dvoře.

Luxferová stěna, která je co do tepelných parametrů srovnatelná se stěnou klasickou, může být kombinovaná s několika klasickými okny. Měkké a matné osvětlení kuchyně potom bude perfektní a světelné podmínky k práci dokonalé.

Obří okno sahá od stropu až bezmála k podlaze. Končí jen asi deset centimetrů nad ní a navazuje na široký nízký parapet, který bude ideální k umístění několika květináčů a třeba velkého pohodlného polštáře k příležitostnému krátkému posezení. Okno je vodorovně rozčleněno na tři políčka, které se opakují nad sebou v pěti řadách. Několik prostředních okének je vyklápěcích. Také toto okno dokonale kuchyňský prostor prosvětluje a odděluje stěny a s nimi jednotlivá kuchyňská pracoviště.

Také francouzské okno v kuchyni není špatné – dvěma kroky jsme přímo na zahradě.
Náročnější je okno rohové od podlahy ke stropu, kdy část je fixní, část otevírací.
Okno arkýřové je hojně využívané v jídelně.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...