Univerzální kuchyňské roboty

Univerzální kuchyňské roboty

Při zařizování kuchyně si často klademe otázku, čím ji, kromě základních věcí jako jsou sporák nebo lednička, dovybavit. Vše samozřejmě závisí od toho, jaké si na výbavu klademe nároky. Neocenitelným pomocníkem je určitě univerzální kuchyňský robot. Výrobci nabízí nepřeberné množství modelů. Může rozhodnout cena....

Při zařizování kuchyně si často klademe otázku, čím ji, kromě základních věcí jako jsou sporák nebo lednička, dovybavit. Vše samozřejmě závisí od toho, jaké si na výbavu klademe nároky. Neocenitelným pomocníkem je určitě univerzální kuchyňský robot. Výrobci nabízí nepřeberné množství modelů. Může rozhodnout cena. Zpravidla však nižší cena znamená méně dovedností a ne vždy přesvědčivou kvalitu provedení. Podle čeho si tedy vybírat?

Příkon motoru na prvním místě
Podle příkonu poznáme kvalitu kuchyňského robotu. Pokud si vystačíme s pouhým strojkem na přípravu salátů a jednoduchého třeného těsta, může nám být nápomocen přístroj s nižším příkonem. Pokud však chceme používat "pravý" univerzální robot, měli bychom sáhnout po spotřebiči s příkonem nad 500 W. Tyto strojky umožňují náročnější provoz bez obavy před zadřením motoru. Ještě lépe, je-li strojek vybaven solidním kovovým převodováním. Takový robot je prakticky nezničitelný.

Množství a kvalita nádob a nástavců
Kvalitní univerzální kuchyňský robot poznáte podle množství nádob a použitelných nástavců. Tyto spotřebiče používají 2, 3 a více nádob. Např. velmi důležité pro přípravu koktejlů je samostatná mixovací nádoba se speciálními noži. Pouze v této nádobě je možno připravit kvalitní nápoj.

Další kapitolou je příprava těst a šlehání krémů. Výhodou je samostatná neprůhledná pevnější nádoba. Klasické příslušenství tvoří šlehací a hnětací nástavce. Kvalitní robot s vyšším příkonem motoru a s kovovým hnětacím hákem bezproblémově zvládá přípravu těžkých kynutých těst i z jednoho kilogramu mouky. Rovněž kvalita přípravy krémů závisí od provedení šlehacího nástavce. Výhodnější pro šlehání je provedení šlehací metličky, jaké se používá u ručních šlehačů.

Důležitý je rovněž tvar nádob. Nádoba s ouškem nebo tvarovaným okrajem nám umožní lepší manipulaci třeba v případě, že máme např. mastné ruce.

Všechny výrobky by pak měly mít ve svém vybavení kruhové nože: plátkovací kotouč pro plátkování zeleniny, strouhací kotouč pro jemné a hrubé strouhání, škrabací kotouč pro přípravu bramborového těsta nebo strouhanky. Velmi výhodný je kotouč pro přípravu hranolků. Dále je součástí příslušenství kutr - rotující nůž pro sekání masa. Kvalitní kutr by měl bez následků zvládnout i ledovou tříšť.

Při výběru spotřebiče je třeba zjistit počet a kvalitu nástavců. Rozdíl mezi kovovým a plastovým hnacím trnem je zřejmý. Kov vydrží podstatně více.

Způsob ovládání
Na trhu jsou podle způsobu ovládání k dostání dva typy spotřebičů. Jsou to strojky ovládané ručně, a pak je tu revoluční novinka v této oblasti - poloautomaty ovládané mikroprocesorem. U ručního ovládání máme k dispozici dva ovládače: nastavení rychlosti, čím víc rychlostních stupňů, tím víc možností ovlivnění konečné podoby a rychlosti přípravy potravin. Poloautomaty dovedou podle druhu použité nádoby nastavit digitálně indikovaný rozsah rychlosti otáček, dovedou také rozpoznat nádobu a nastavit posledně použitý rychlostní stupeň. Druhý ovládač umožňuje ručně přerušovat chod motoru bez potřeby vypínání spotřebiče. Kvalitní strojky jsou vybaveny funkcí automatického přerušovaného chodu, který napodobuje ruční hnětení těsta a zvyšuje tak kvalitu jeho propracování. Jinak může být spotřebič vybaven funkcí pro okamžité časově omezené zařazení nejvyšších otáček. Tato funkce je vhodná pro mixování koktejlů a dětských polévek.

Bezpečnost provozu
Moderní roboty používají systém zaručující bezpečnost provozu. Základní funkcí je znemožnění zapnutí spotřebiče, je-li špatně nasazena kterákoliv součást příslušenství - nádoba, nástavec, včetně víka. Dobrý výrobek by měl být také vybaven rychlobrzdou, která zastaví motor při otevření víka a znemožní kontaktu ruky s rotujícím nástavcem. Součástí mechaniky by rovněž měla být pojistka proti přetížení motoru. Kvalitní robot při narůstajícím přetížení motoru samostatně snižuje rychlost otáček, případně se strojek vypne.

Užitečné doplňky
Užitečným doplňkem, který by měl být součástí příslušenství každého robotu, je plastová speciálně tvarovaná škrabka pro lepší účinnější oddělení směsí od stěn nádoby. V příslušenství se nachází praktické měrky, které zároveň plní funkce tlačítek pro dotlačování potravin nebo uzávěrů nádob. Uživatelé myček, by měli zjistit, zda je možno nádoby a příslušenství v myčce mýt.

-Zelmer-

Komentáře

Načítám komentáře...