Digestoř: praktický pomocník při přípravě jídla

Digestoř: praktický pomocník při přípravě jídla

Odsavače par neboli digestoře se pozvolna stávají nezbytnou součástí moderní kuchyně. Zbavují kuchyň nežádoucích vůní a pachů, které mohou vznikat při přípravě jídla. Neocenitelnou službu prokazují i v malých bytech a místnostech, které nelze větrat klasickými způsoby. Navíc snadno a elegantně vyřeší problém s...

Odsavače par neboli digestoře se pozvolna stávají nezbytnou součástí moderní kuchyně. Zbavují kuchyň nežádoucích vůní a pachů, které mohou vznikat při přípravě jídla. Neocenitelnou službu prokazují i v malých bytech a místnostech, které nelze větrat klasickými způsoby. Navíc snadno a elegantně vyřeší problém s osvětlením pracovní desky.

Z laboratoře až do kuchyně
Digestoře se původně používaly v chemických laboratořích při práci s jedovatými látkami. Postupně si našly své místo v kuchyni: i vaření je totiž do jisté míry chemickým procesem. Výhodou digestoře je, že s její pomocí lze větrat kuchyň průběžně po celou dobu vaření. Digestoř odsává nejen páry a pachy, ale u plynových sporáků zároveň dusíkaté zplodiny, vznikající při hoření plynu. Moderní digestoře jsou vybaveny účinným filtrem, který zachycuje i tukové a mechanické částice, a tím zabraňuje znečištění ventilátoru i celého odtahového potrubí.

Společnost Merloni Elettrodomestici nabízí celou řadu digestoří značek Ariston i Indesit, které se hodí do moderních i klasických kuchyní. Všechny v sobě spojují vysoký výkon, úsporu elektrické energie a aktuální design. V nabídce jsou klasické pevné digestoře s jedním motorem a výkonem od 200 do 400 m3/hod. i odsavače výsuvné, výklopné a komínové. U posledně jmenovaných se výkon pohybuje od 250 do 690 m3/hod.

Design, cena, výkon
Pokud pořizujete digestoř, pravděpodobně vás budou zajímat tři hlavní parametry: design, cena a výkon motoru. Ten by měl odpovídat velikosti a prostorové dispozici kuchyně. Dobrý odsavač par vymění vzduch v místnosti 10 až 15krát za hodinu. Motor s výkonem kolem 400 m3 za hodinu je zcela dostačující pro místnost o rozloze až 12 m2. Pro větší kuchyně nebo varná centra s napojením na další obytné prostory odborníci doporučují zvolit přístroj se silnějším motorem.

Tradiční digestoře jsou vybaveny odtahovým potrubím, které odvádí páry a pachy ven z místnosti. V posledních letech u nás přibývá rovněž recirkulačních odsavačů s aktivním uhlíkovým filtrem, který pohlcuje páry a pachy. Čistý vzduch se pak recirkulací vrací zpět do místnosti. Filtr stačí vyměnit zhruba jednou za půl roku podle četnosti a délky vaření. Tato varianta je zvláště vhodná pro jinak nevětratelné kuchyně bez oken nebo bez možnosti zřídit odtah do větrací šachty.

Odtahová verze je zpravidla efektivnější a cenově výhodnější, navíc nevyžaduje další finanční náklady na recirkulační filtry. Zplodiny, které vznikají při vaření, ale unikají volně do ovzduší, což může zatěžovat životní prostředí. Nevýhodou je také fakt, že odtahová digestoř vyhání zároveň s kuchyňskou párou z místnosti i teplo. Tato negativa spolehlivě odstraňuje použití recirkulačního filtru. Moderní aktivní uhlíkové filtry jsou dostatečně spolehlivé a vydrží 6 měsíců až jeden rok.

High-tech i dekorativní klasika
V dřívějších dobách bylo zvykem kuchyňské odsavače co nejvíce schovávat do nábytku. Nyní už záleží jenom na vás, zda se vaše digestoř stane nenápadným pomocníkem nebo naopak architektonickou dominantou kuchyně. V kuchyňském nábytku nejsnáze zmizí výklopné či výsuvné odsavače, které dobře plní svou funkci, ale přitom neruší estetickou linii dvířek. Klasikou stále zůstávají digestoře pro pevné zabudování, jejichž předností je především příznivá cena. „Nenápadné“ typy odsavačů společnost Merloni Elettrodomestici vyrábí v šíři 60 cm, která ideálně vyhovuje běžným rozměrům kuchyňských skříněk.

Bezpochyby zajímavější variantu představují digestoře komínové, které jsou v nabídce značky Ariston k dispozici ve dvou variantách - ploché a krbové – v šířkách 60 i 90 cm. Protiváhu k vyšší ceně představuje profesionální vzhled, a ve srovnání s pevnými a výsuvnými typy také vyšší výkon. Pro různé typy kuchyní lze vybírat ze čtyř designových řad. Zatímco Tech s digitálním displejem či minimalistický Diamond nejlépe vyniknou v jednoduché high-tech kuchyni, elegantní Class a působivá Style se dobře hodí i ke klasickému masivnímu nábytku.

„Bílá domácí technika“ už zdaleka nemusí být jenom bílá. Merloni Elettrodomestici nabízí na výběr z celé řady barevných provedení. Komínové digestoře se nejčastěji vyrábějí v nerezu, ale můžete sáhnout i po tradiční bílé nebo tajemně působící černé. Řada Style Deco, zvláště vhodná ke zdobenému historizujícímu kuchyňskému nábytku, je k mání i v elegantní antracitové se zlatými doplňky. K aktuálním trendům v oblasti designu domácích spotřebičů patří hliníkový povrch, jaký nabízí například řada Diamond Alluminio. Pevným odsavačům kraluje bílá, černá nebo hnědá, výsuvná digestoř se vyrábí v elegantní stříbrné.

Komentáře

Načítám komentáře...