Velkolepé jídelní stoly

Velkolepé jídelní stoly

Při pátrání po zajímavých kusech kuchyňského nábytku nás v obchodech zaujaly masivní jídelní stoly, u kterých rozhodně nemusíme tlačit lokty k sobě, abychom nevráželi do souseda; u stolu se pohodlně nají 8 - 12 lidí i víc. Ocení jej nejen velké rodiny nebo ti, kdo mají často hosty, ale také každý, kdo pro své hobby...

Při pátrání po zajímavých kusech kuchyňského nábytku nás v obchodech zaujaly masivní jídelní stoly, u kterých rozhodně nemusíme tlačit lokty k sobě, abychom nevráželi do souseda; u stolu se pohodlně nají 8 - 12 lidí i víc. Ocení jej nejen velké rodiny nebo ti, kdo mají často hosty, ale také každý, kdo pro své hobby potřebuje hodně místa. Pokud jsme šťastní majitelé opravdu rozlehlé kuchyně, nebo máme velkou jídelnu, velký jídelní stůl oceníme a nebudeme na něm šetřit. Nakonec je to opravdové centrum nejen stolování, ale i společného života.

Velké jídelní stoly jsou vyrobeny z dřevěného masivu – většinou je to bříza nebo borovice opatřená bezbarvým, vysoce kvalitním lakem. Lak je tak přirozený, že jej ani nevnímáme, stolní deska působí matně, kresba dřeva vyniká a máme pocit, že je jen minimálně upraveno. Údržba je jednoduchá – doporučuje se přetírat desku jemným čisticím prostředkem a do sucha pak utřít hadříkem.

Šířka stolů 100 cm je opravdu sympatická, jejich délka je většinou variabilní - různě široký střední díl lze schovat nebo podle potřeby vysunout. Vzniknou tak velkorysé jídelní tabule o rozměrech 140x100, 200x100 a také 220x100 centimetrů.

Tloušťka stolní desky odpovídá její rozlehlosti – deska je u největších stolů silná 4 až 5 centimetrů a působí opravdu solidně.

Výška stolů se pohybuje mezi 73 a 75 centimetry. I když je to rozdíl minimální, je přesto znát – u nižšího stolu se o poznání pohodlněji sedí. Ale všechno záleží na výběru vhodných židlí. Tady by bylo chybou kupovat „poslepu“ – jen podle toho, která židle se nám líbí. Protože stůl je tvarově i materiálově velmi prostý, hodí se k němu nejrůznější židle a otevírá se nám tak široký výběr. Nakupovat je však nutné pomalu a s rozmyslem – udělat si čas, ke stolu přisunout několik židlí a posedět na nich. Rozhodně nespěcháme, je to dlouhodobá investice.

Co je u stolu důležité pro pohodlí a na co se zapomíná, je poctivá trnož spojující všechny čtyři nohy stolu a procházející jeho podélnou osou. U velkých stolů ji opravdu najdeme, i když bohužel ne u všech.

Pohodlí se mnohonásobně zvyšuje a nohám i bederní páteři se uleví, když si můžeme nohy o trnož opřít ve vyvýšené poloze. Platí to zejména pro osoby menší 165 cm.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...