Keramická kuchyně

Keramická kuchyně

Keramická kuchyně je úplně jiná než ostatní. Zejména v pozdním slunci taková stylová kuchyně přímo svítí mahagonovými tóny kombinovanými s režnou terakotou. A s její měděnou digestoří, cínovými kotlíky a džbánky, záplavou zeleně na oknech a sušenými kyticemi se nám zdá, jako bychom se ocitli na obraze starých...

Keramická kuchyně je úplně jiná než ostatní. Zejména v pozdním slunci taková stylová kuchyně přímo svítí mahagonovými tóny kombinovanými s režnou terakotou. A s její měděnou digestoří, cínovými kotlíky a džbánky, záplavou zeleně na oknech a sušenými kyticemi se nám zdá, jako bychom se ocitli na obraze starých holandských mistrů nebo ve staré černé jižanské kuchyni.

Co vytváří tak zvláštní atmosféru? Výjimečná promyšlenost všech prvků, které tvoří z největší části dlaždice, obklady, cihly - a pak citlivá souhra všech těchto elementů s dřevěnými dvířky skříněk, povětšině masivním a prostorným dřevěným stolem a bytelnými židlemi.

Základem keramické „vyzděné“ kuchyně je skutečnost, že ačkoliv spodní skříňky se nenacházejí těsně vedle sebe, přesto jsou spojeny, pracovní plocha je jednolitá, nejde o samostatně stojící moduly. Nejprve vzniká souvislá vyzděná „skříňka“ o potřebné hloubce a výšce spodních kuchyňských skříněk. Pod pracovní desku se vsadí jednotlivé elementy - dvířka skříněk jsou zasazena jakoby ve zdi. Skříňkové moduly jsou přesně zabudovány do připravené přizdívky a při pohledu zpředu se dvířka skříněk střídají s pásy keramických obkladů. Obklady pokračují nad pracovní deskou a šplhají se ke stropu – v některých místech vedou až k němu, jinde jsou překryty horními skříňkami, policemi a digestoří.

Kombinace a barevné variace jsou nekonečné. Hladká dvířka skříněk vedle sebe snesou kombinaci třeba i tří různých keramických obkladů – drobné mozaiky, větších obkládaček a velkých dlaždic. Vše může být v několika (dobře sladěných) barvách.

Pokud jsou ale dvířka frézovaná či jinak výrazněji zdobná, dá jim nejlépe vyniknout jediný rozměr obkládaček v jediné barvě. Dokonale a čistě působí například keramické vyzdění z menších bílých obkládaček se zabudovanými dvířky z tmavého načervenalého dřeva.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...