Co z čeho, aneb jídelní servis na našem stole II.

Co z čeho, aneb jídelní servis na našem stole II.

br/> orace/> Nejčastěji se prodává porcelán zdobený květinovými motivy. Oblibě se těší také puntíky a jako specificky český fenomén přetrvává obliba „cibuláku“. V zahraničí jsou módní tzv. barevné kombinace – mělké talíře mají jiný dekor, často jsou i v jiných barvách než talíře hluboké. Oba však musí spojovat alespoň...


Dekorace
Nejčastěji se prodává porcelán zdobený květinovými motivy. Oblibě se těší také puntíky a jako specificky český fenomén přetrvává obliba „cibuláku“. V zahraničí jsou módní tzv. barevné kombinace – mělké talíře mají jiný dekor, často jsou i v jiných barvách než talíře hluboké. Oba však musí spojovat alespoň jeden shodný prvek, jenž celé kombinaci dodá jednotící charakter. V českých zemích je stále ještě poptávka i po tzv. barokním (baculatém a zdobném) stylu, často dekorovaném zlatem.

Úskalí nákupu

Kvalitní znamená i praktický
Při nákupu porcelánu nedáváme pozor jen na kvalitu materiálu, ale vybíráme i podle funkčnosti tvaru. Například talířek pod šálkem by měl být tak velký, aby se na něj dala položit lžička. Konvici je dobré si vyzkoušet alespoň „na nečisto“ a nahnout ji jako při nalévání. Pokud vám z ní nespadne do šálku víčko, je to první dobré znamení. Je rovněž vhodné si představit hladinu tekutiny a sledovat, co asi při větším naklonění udělá. Ideální je, když nám specializovaný prodejce umožní vyzkoušení v praxi, což ovšem v supermarketech nelze. Při nalévání z kvalitně tvarované konvice nám nehrozí pobryndání, proud tekutiny je plynulý, víčko těsní atd. Těch požadavků je celá řada, a tak dříve než za porcelán zaplatíme, měli bychom si být naprosto jisti praktickou upotřebitelností všech jednotlivých částí jídelního servisu.

Myčka nádobí – versus stolní nádobí

Sváteční zlacený porcelán proto myjte raději ručně, i když při náročných testech český zlacený porcelán ve většině případů obstál a zlato zůstalo neporušené.

Laciné alternativy

-daš-

Komentáře

Načítám komentáře...