Vymýšlíme novou kuchyni

Častou chybou u nově budovaných domků je špatně zvolená dispozice jednoho z nejdůležitějších míst v domě – kuchyně. Pokud stavíme na klíč a hotový projekt je součástí nabídky stavební firmy, která nás jen pobídne, ať si jej sami trochu upravíme podle sebe, je to výzva složitá a ošemetná. Nemáme většinou odborné...

Častou chybou u nově budovaných domků je špatně zvolená dispozice jednoho z nejdůležitějších míst v domě – kuchyně. Pokud stavíme na klíč a hotový projekt je součástí nabídky stavební firmy, která nás jen pobídne, ať si jej sami trochu upravíme podle sebe, je to výzva složitá a ošemetná. Nemáme většinou odborné zkušenosti a chyby, kterých se při úpravě dopustíme, poznáme někdy až při provozu kuchyně - a to bývá drahý omyl. Člověk má tendenci si nejdříve naplánovat to, co by se mu líbilo, po čem touží, co obdivuje na stránkách časopisů. Až časem zjistí třeba nepraktičnost uspořádání, kdy obíháme bar, nebo třeba nižší kvalitu pracovní desky, ale ještě i mnohem nákladnější omyly. A kuchyně je bezpochyby nejdražší místností v domě vůbec.

Jak si tedy vymyslet kuchyni, nebo alespoň čeho si všímat, máme-li možnost se vším začít od začátku? Projděme si obvyklé schéma: „tady bude obývák, tady kuchyně, tady špajz, tady bude to či ono“ a zkusme si představit, zda nám to bude vyhovovat v denním provozu. Účinné je projít si fiktivně krok za krokem budoucí dům od vchodu po kuchyni. Projít si jej funkčně a také časově. Myšleno v časové posloupnosti – tak, jak se jednotliví členové rodiny vracejí domů, jak se v kuchyni zdržují, co všechno se tam denně děje – ráno, odpoledne, večer, přes víkendy. Kdy se vracívá kuchař či kuchařka (ten, na kterém leží většina vaření). Je třeba promyslet úložné prostory a jejich přístupnost – když se třeba vracíme s plnýma rukama nákupů, měly by se dát rychle a pohodlně uložit. Tak se v budoucí kuchyni nakonec zohlední i třeba taková věc, zda nakupujeme denně, jednou týdně, nebo děláme obří měsíční nákup.

Pokud si stručně sepíšeme, co všechno se v kuchyni odehrává, budeme určitě překvapeni a dáme se možná do jejího plánování z gruntu znovu. A začneme od počátku uvažovat nad její velikostí, uspořádáním a vybavením. Tak si nejdříve ujasníme, co všechno budeme potřebovat, případně jak velké (hlavně jídelní stůl) a vysoké (vyzkoušíme si v kuchyňském studiu optimální výšku pracovních ploch a varného centra tak, aby to vyhovovalo výšce naší postavy) a potom následně, jakým způsobem jednotlivé korpusy situovat.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...