Flipy – nápoje vonící po muškátu

Flipy – nápoje vonící po muškátu

Minule jsme si pochutnali na skotských Egg Noggs, dnes se podíváme na jejich americké příbuzné – Flips. Řeč je o dvou skupinách míchaných nápojů, jejichž součástí je vaječný žloutek; typická je pro ně také vůně a jemná chuť muškátu. Flipy se připravují studené, občas ale také horké. Servírujeme je ve vysokých...

Minule jsme si pochutnali na skotských Egg Noggs, dnes se podíváme na jejich americké příbuzné – Flips. Řeč je o dvou skupinách míchaných nápojů, jejichž součástí je vaječný žloutek; typická je pro ně také vůně a jemná chuť muškátu. Flipy se připravují studené, občas ale také horké. Servírujeme je ve vysokých sklenicích s krátkou stopkou (flipových), nebo jiných vysokých sklenkách. Flip začneme popíjet ihned po přelití ze šejkru - jinak po chvíli nápoj utrpí na vzhledu, až ztratí šmrnc úplně; a také lahodná chuť po delší době vezme za své.

Na důležitost správné přípravy již upozorňuje stará definice flipu z let, kdy nápoje z Ameriky přicházely do módy v evropských barech: „Flip je nápoj podobný cocktailu, pouze s tím rozdílem, že jako ingredienčního doplňku se používá čerstvého žloutku. Směs je nutno v shakeru dobře protřepati, aby měla vzhled dokonalé emulse. A ještě něco velmi důležitého! U správného flipu nesmí nikdy chyběti kousek ledu.“

Triumph flip
8 cl brandy, 2 cl citronového cukrového sirupu, čerstvý žloutek, muškátový oříšek, 2 lžíce ledu.

Na led do šejkru dáme všechny ingredience a energicky protřepeme. Nalijeme do vysoké sklenky přes husté sítko a nad povrchem nápoje několikrát strouhneme na nejjemnějším struhátku muškátový oříšek.

Comtessa Vera flip
5 cl brandy, 5 cl punče, čerstvý vaječný žloutek, muškátový květ, 2 lžíce ledu.

Postup je obdobný jako u Triumph flipu. Povrch nápoje ve sklenkách jemně posypeme muškátovým květem.

Curaçao flip
Lahodný a voňavý nápoj, ve kterém se mísí vůně pomerančů a ananasu. 4 cl sherry, 4 cl curaçaa, vaječný žloutek, 10 cl brandy, 1 cl ananasové šťávy, špetka muškátového květu, 2 lžíce ledu.

Postup je obdobný jako u předcházejících receptů. Můžeme použít ananasovou šťávu z čerstvého ovoce, nebo nálev z kompotu (flip bude sladší), nebo pro milovníky ještě sladších drinků můžeme přidat cukrový ananasový sirup.

Sladký porto flip
4 cl portského, 1 cl cukrového sirupu, 4 cl sladké smetany, 2 lžíce ledu, 1 celé vejce, 1 cl likéru Bénédictine nebo podobného (může být např. Klášterní tajemství). Postup je obdobný jako u předcházejících receptů.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...