Jaký nový nůž si pořídíme?

Jaký nový nůž si pořídíme?

Čas od času přichází doba, kdy nás nad tupým nožem v kuchyni přejde trpělivost a pevně se rozhodneme obměnit trochu sadu nožů a na nějaký ten nový nůž se jít podívat. Napoprvé možná budeme zaskočeni šíří nabídky a budeme tápat, které zboží je kvalitní a které si na kvalitu jen hraje. Pokud se vyhneme podezřelým...

Čas od času přichází doba, kdy nás nad tupým nožem v kuchyni přejde trpělivost a pevně se rozhodneme obměnit trochu sadu nožů a na nějaký ten nový nůž se jít podívat.

Napoprvé možná budeme zaskočeni šíří nabídky a budeme tápat, které zboží je kvalitní a které si na kvalitu jen hraje.

Pokud se vyhneme podezřelým výhodným nabídkám a zaměříme se na solidní firmy a specializované obchody, můžeme se pak už jen soustředit na kvalitu – rozhodovat se, chceme-li do jednoho nože investovat stokoruny nebo tisícikoruny a také si v klidu vybrat právě ty speciální nože, které nejvíce potřebujeme. V nožířství nebo zastoupení nožířské firmy nám o kvalitě nožů řeknou nejvíce a nejkvalifikovaněji. Poradí nám také, k čemu je ten který nůž určen. Podívejme se alespoň na základní rozdělení tvarů a velikostí nožů.

Nůž připravovací
může být malý nebo velký (například střenka 18 či 11 cm). Střenka tohoto špičatého nože je užší, její horní hrana rovná, ostří se zaobleně zužuje ke špičce.

Nůž univerzální
kupujeme ho jako nůž k více použití. Zatímco dlouhým nožem na pečivo nebo nožíkem na zeleninu bychom například opravdu těžko krájeli maso, univerzální nůž zvládne všechny úkony. Není specializovaný ale univerzální - a pokud nechceme nožů pořizovat moc, tento bude jedním z prvních. Horní hrana střenky je tvarována do mírného oblouku a svažuje se ke špičce.

Nůž na maso
poznáme na první pohled tak, že má ze všech nožů nejvíce tvarované ostří. Střenka je relativně velmi tenká - užší než rukojeť, od které je oddělena jen nepatrným rozšířením.

Speciální vykosťovací nůž
je podobně tvarovaný jako nůž na maso, je o něco delší. Vykosťovací nůž je ještě více vykovaný do oblouku, linie ostří je ještě více prohnuta, aby nůž dobře kopíroval tvar kostí.

Nůž na zeleninu
je ze všech nožů nejmenší – ostří může být 7 až 10 cm dlouhé. Nožík má horní hranu zahnutou k ostří a tedy špičku tupou, abychom se neřízli do konečků prstů při krájení cibule či petržele.

Nůž na chléb a pečivo
bývá z nožů nejdelší a je ze všech nožů také tvarován nejméně – je to kus rovného kovu s tupou špičkou, širokou střenkou a širšími zoubky.

Další speciality, které moc nevyužijeme, ale můžeme si je pořídit, pokud jsme zaměřeni na nějaký typ vaření a opakovaně tak speciální nůž potřebujeme: široký sekáček na kotlety, větší nůž na kotlety, tranžírovací nůž (známý dranžírák) na porcování masa, nožík na vykrajování ozdob ze zeleniny, nožík na krájení vajíček, tenký nůž na plátkování lososů a tak dále…

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...