Pastelová kuchyně

V minulém týdnu jsme se seznámili s neobvyklými technikami malby stěn. K takovému výtvarně pojatému pozadí se hodí povrch kuchyňského nábytku upravený různým patinováním. Jedním z módních hitů je například bílá patina, která vypadá velmi jemně. Techniky patinování uplatníme na starším kuchyňském nábytku – kredencích,...

V minulém týdnu jsme se seznámili s neobvyklými technikami malby stěn. K takovému výtvarně pojatému pozadí se hodí povrch kuchyňského nábytku upravený různým patinováním. Jedním z módních hitů je například bílá patina, která vypadá velmi jemně. Techniky patinování uplatníme na starším kuchyňském nábytku – kredencích, skříňkách nebo starší dřevěné kuchyňské lince. Ale upravit můžeme i různé police a poličky, stoly a židle.

Máme-li kuchyni povrchově nesourodou a přemýšlíme, zda ji otapetovat nebo natřít, právě technika patinování může dvířka linky i ostatní kusy nábytku stylově sjednotit a úplně proměnit, přičemž kuchyně bude vypadat navíc velmi originálně.

Rozhodující otázkou bude, co zkusit podomácku – a na co povolat odborníka. Pokud chceme kutit a tvořit sami a dosáhnout v patinování dřevěných povrchů zručnosti a určité dokonalosti, která nám dovolí později pustit se třeba do celé kuchyně, doporučujeme učit se na starém stole nebo jednoduché židli - na něčem, co nemá příliš hran a úhlů.

Krásně a čistě může kuchyně vypadat s mramorovanými stěnami a rustikální dlažbou na podlaze, která bude barevně odpovídat také obkladům za pracovní deskou. Vybereme jakoby starodávné dlaždice v tónech terakotových nebo šedých. Ke všemu se bude hodit nábytek ve světlemodrém jemně měňavém tónu.

Postup: Starou židli nebo stůl zbrousíme nejdříve hrubým a potom hladkým smirkovým papírem (pokud byl nábytek natřený, je třeba nejdříve dokonale odstranit nátěr). Kartáčem očistíme prach; potom dvakrát natřeme bílým akrylovým lakem. Po zaschnutí budeme pracovat s širokým plochým štětcem, kterým naneseme „patinu“. Štětec lehoučce namočíme do barvy a její přebytek obtiskneme do hadru. Polosuchým štětcem pak začneme natírat široké pruhy, na stolní desku třeba úhlopříčně. Lehce přitlačíme, aby mezi štětinami štětce prosvítal spodní nátěr. Na hranách stolu či židle suchým hadrem barvu otíráme tak, aby byl ještě více vidět bílý podklad. Po dokonalém zaschnutí všechno dvakrát přetřeme matným bezbarvým lakem.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...