Původní doplňky v moderní kuchyni

I starší věc může modernímu kuchyňskému interiéru prospět a ozvláštnit jej. A také naopak - starší, vcelku nezajímavá polička, odkládací stolek nebo židle po vhodné renovaci nás může v nové kuchyni zaujmout. Ne všechno však vypadá úžasně, když se opatří novým nátěrem. Pryč jsou například doby, kdy se všechno natřelo...

I starší věc může modernímu kuchyňskému interiéru prospět a ozvláštnit jej. A také naopak - starší, vcelku nezajímavá polička, odkládací stolek nebo židle po vhodné renovaci nás může v nové kuchyni zaujmout. Ne všechno však vypadá úžasně, když se opatří novým nátěrem.

Pryč jsou například doby, kdy se všechno natřelo těžkou neprodyšnou barvou nebo dokonce lesklým bezbarvým lakem, čímž se často znehodnotil výsledek celé práce.

Polička pak sice svítila vysokým leskem a vypadala jako nová - ale v tom je právě to: vypadala jako replika. Taková renovace potlačila její podstatu – a to sice, že je stará, má svou historii a tudíž i nezaměnitelné kouzlo.

Dnes se za patinu nestydíme, dokonce za ni velmi draze platíme. Umělecky patinovaná kuchyně vychází na veliké peníze. Podomácku pak staré police, poličky a nábytek natíráme lehkými barevnými mořidly tak, aby dřevo bylo viditelné, nebo dřevěné povrchy ošetřujeme jako finální úpravou třeba jen včelím voskem.

Moderní je dokonce jistá „ošoupanost“, dojem nejen starobylosti, ale také používanosti – výsledný vzhled má naznačovat, že nábytek používaly celé generace!

Pokud jste si podle návodů a nápadů ve dvou minulých článcích renovovali židle nebo o tom alespoň uvažujete, přinášíme právě takový tip na úpravu nábytku, na sjednocení a dotažení kuchyňského interiéru v detailech.

Prosvítající efekt
Dřevěnou židli, poličku nebo stolek obrousíme smirkovým papírem. Pokud je nábytek natřený, musíme předem dokonale odstranit původní barvu. Potom si namícháme jemně modrou barvu (bílou s pár kapkami modré). Místo modrou můžeme natónovat bílou barvu také lososovou, béžovou nebo zelenkavou. Do této barvy pak slaboučce namočíme širší plochý štětec; přebývající barvu hodně otřeme. Takřka suchým štětcem budeme přejíždět židli směrem po létech dřeva tak, aby dřevo pod barvou na některých místech prosvítalo. Natíráme jen jednu vrstvu. Efekt dokončíme po zaschnutí, kdy ještě lehce zbrousíme hrany, takže dřevo bude prosvítat ještě nepravidelněji. Pěkně vypadá touto technikou provedená celá souprava nábytku: třeba dvě židle a jídelní stůl, nad ním dva rámy obrazů (nebo rám zrcadla), dřevěné květináče, polička na kořenky a třeba ještě malá stolička či odkládací stolek.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...