Minimalismus kontra útulnost

Minimalismus kontra útulnost

Naše nová a super dokonalá kuchyně na nás může působit studeně. Minimalismu posledních let chybí jakýsi druhý pól – pocit zabydlenosti. Co s tím? Není jednoduché interiér zútulnit a přitom nepřeplácat a neznehodnotit. Pokud začneme takový ještě syrový interiér dokončovat chaoticky, bez přemýšlení, případně bez rady...

Naše nová a super dokonalá kuchyně na nás může působit studeně. Minimalismu posledních let chybí jakýsi druhý pól – pocit zabydlenosti. Co s tím? Není jednoduché interiér zútulnit a přitom nepřeplácat a neznehodnotit. Pokud začneme takový ještě syrový interiér dokončovat chaoticky, bez přemýšlení, případně bez rady architekta, může se nám to lehce stát. Takovým velmi sporným řešením bývá moderní kuchyni postupně zabydlet naším folklórem - zkombinovat hladkou leštěnou a nerezu plnou kuchyni s různými ošatkami, dřevěnými prohýbanými poličkami, lněnými kostkovanými tkaninami a doplňky jako jsou třeba malované hrnky. To všechno má tendenci se pomalu do nové kuchyně přesunout ze staré – ať už jako něco, na co jsme zvyklí, nebo protože je to škoda vyhodit, anebo třeba proto, že nám honem schází police. Dobře uděláme, když se ale obrníme a všechno si schováme k dotvoření interiéru venkovské chalupy, kde všechny tyto předměty zůstanou ve svém přirozeném prostředí.

Ale co kupodivu funguje výborně, je kombinace nové moderní kuchyně s prvky odlišných kultur. Například obchody s čínským, indickým a indonéským nábytkem nám skýtají nepřebernou inspiraci; materiálům jako je bambus, ratan či exotická dřeva se daří dobře v sousedství moderních materiálů. Důležité je ale v klidu vybírat, přemýšlet a neunáhlit se. Když se odsud citlivě přenesou některé kusy nábytku či doplňky do moderní kuchyně, jsme svědky toho, že sem přímo zázračně zapadnou.

Když začneme rovnou od podlahy jakožto největší plochy, dobrým příkladem může být podlaha bambusová. Můžeme ji koupit jako podlahu plovoucí - a do kuchyně je naprosto ideální. Bambus odolává vzdušné vlhkosti, ale nevadí mu ani louže vody. Je pevný, ale k nohám a kloubům mnohem ohleduplnější než tvrdá dlažba. Bambusová plovoucí podlaha se vyznačuje jemnými, úzkými vlýskami, které přecházejí z jednoho odstínu do druhého. Výsledek je tedy nejen praktický, ale také neobyčejně efektní.

Masivní může být také prostorný jídelní stůl z exotických dřevin. Stůl je nakonec symbolem pevnosti a pospolitosti, takže by to neměla být žádná skořepinka, lepší bude bytelný. K takovému velkoryse pojatému stolu umístíme židle nebo polokřesílka z ratanu či bambusu, ale stůl je tolerantní také k poctivým starým dřevěným kuchyňským židlím, které v jeho sousedství rovněž vyniknou.

Příště se podíváme na to, jak se uplatní exotické doplňky v kuchyňském pracovním prostoru i v jídelně.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...