Bylinky, vždy čerstvé a při ruce

Bylinky, vždy čerstvé a při ruce

Čerstvé bylinky dodávají vařenému pokrmu nejen důležité vitamíny, ale i báječnou chuť a výraznější aroma. Z těchto důvodů se je hodí mít vždy po ruce a pokud možno čerstvé. Nemáme-li tedy zahrádku, na které bychom si bylinky mohli pěstovat, můžeme si bylinkovou zahrádku vypěstovat třeba přímo v kuchyni. Pak budeme mít...

Čerstvé bylinky dodávají vařenému pokrmu nejen důležité vitamíny, ale i báječnou chuť a výraznější aroma. Z těchto důvodů se je hodí mít vždy po ruce a pokud možno čerstvé. Nemáme-li tedy zahrádku, na které bychom si bylinky mohli pěstovat, můžeme si bylinkovou zahrádku vypěstovat třeba přímo v kuchyni. Pak budeme mít nejen vždy čerstvé bylinky hned při ruce, ale naše kuchyně ožije voňavou zelení.

Kam je umístit?

Nevhodnějším stanovištěm je okenní parapet. Poskytuje totiž dostatek světla a prostoru. Kromě světla je třeba bylinkám zajistit i optimální teplotu. Většině druhům vyhovují teploty mezi 15 – 22oC. Přežijí i nižší teploty do 7oC, ale při nižších teplotách se jim již příliš dařit nebude. Rozhodně ale musíme rostlinkám zajistit stálou teplotu, nevystavovat je prudkým teplotním změnám, které neblaze ovlivňují jejich růst, odolnost atd. Jejich stanoviště by tedy mělo být chráněno před průvanem, ale mělo by umožňovat pravidelný přísun čerstvého vzduchu.

Jak o ně pečovat?

Větší nároky na zálivku mají pak bylinky s velkými listy a mladé sazenice.

Nároky jednotlivých bylinek

Nižší teploty pak vyhovují pažitce, kopru a saturejce. Petržel potřebuje pro svůj zdárný růst rovněž přísun dostatku světla a teploty okolo patnácti stupňů Celsia.

Méně náročné na světlo jsou pak bylinky jako máta a kerblík. Tyto bylinky jsou ale náročnější na zálivku.

-td-

Komentáře

Načítám komentáře...