Zbrklý nákup a zhořklá večeře

Zbrklý nákup a zhořklá večeře

Občas kolem sebe vidíme, jak lidé relativně v nouzi si zčistajasna pořídí kuchyni, řekněme za 300.000 korun. Bez přemýšlení, bez počítání, líbila se jim, nějak už ji splatí…. Podle příbuzných se zbláznili, odborněji řečeno - ve slabé chvíli neodolali tlaku nabídky trhu. Nepotřebují pravděpodobně takovou kuchyni, která...

Občas kolem sebe vidíme, jak lidé relativně v nouzi si zčistajasna pořídí kuchyni, řekněme za 300.000 korun. Bez přemýšlení, bez počítání, líbila se jim, nějak už ji splatí…. Podle příbuzných se zbláznili, odborněji řečeno - ve slabé chvíli neodolali tlaku nabídky trhu. Nepotřebují pravděpodobně takovou kuchyni, která je možná uvede do složité situace. Jídlo připravené na extrémně drahém „supersporáku“ nám totiž notně zhořkne, až nezbude na splátky, natož až nás od oběda vyruší exekutor…

Je zbytečné zadlužovat se pro nic a dvojnásob zbytečné je zadlužovat se v tak extrémně drahé místnosti bytu, jakou kuchyně bezpochyby je. Zejména tehdy, když do kuchyně po celé měsíce nepřijde návštěva - a skoro ani my, protože trávíme většinu času prací.

Pokud si třeba pořídíme nadměrnou chladničku na dluh v situaci, kdy doma jíme opravdu málokdy a většinu peněz vydáme za jídlo v zaměstnání a škole, náš dluh to pravděpodobně ještě prohloubí. Bude nám ihned připadat podivné, aby taková obří chladnička s mnoha funkcemi byla poloprázdná - takže, když už tedy stála desítky tisíc, hned ji za další tisíce naplníme jídlem.

V záplavě lákavých nabídek je někdy opravdu těžké postupovat přísně racionálně, držet se rozumných mezí a důkladně se zamyslet nad tím, co v kuchyni opravdu potřebujeme.

Dnešní hektické době, typické masivní nabídkou zboží, jsme totiž v plném rozsahu ještě nestačili přivyknout. Tedy přivykli jsme zatím jen první, příjemnější části – široké škále půjček. Ale nemáme ještě zažitou tu méně příjemnou část s její železnou pravidelností opakujících se splátek.

Když je rozpočet napjatý a my se máme rozhodnout, do čeho investovat hodně, do čeho méně, kde ubrat, co odložit a s čím ještě vystačíme, nikdy bychom se neměli rozhodovat v návalu emocí a hlavně bychom se měli vyhnout pokušení napodobovat kuchyni nějaké celebrity. Neprohloupíme naopak, když budeme důkladně počítat, kalkulovat, posuzovat a porovnávat. A co je vlastně v kuchyni - té drahé místnosti, nabité spotřebiči, skutečně to nejzákladnější a nejdůležitější? Konkrétně se na to podíváme příště.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...