Základní, důležité i zbytečné v naší kuchyni

Základní, důležité i zbytečné v naší kuchyni

Onehdy jedna celebrita předvedla svou superkuchyni - zabudované spotřebiče vysoké ceny, kvalitní nábytek z masivu, kuchyně se leskla nerezem a sklem. Všude vytříbené doplňky a spotřebiče, které na obrázcích časopisu vypadaly lákavě a přímo zvaly k následování a napodobení. Pokud to někdo udělal, aniž by četl...

Onehdy jedna celebrita předvedla svou superkuchyni - zabudované spotřebiče vysoké ceny, kvalitní nábytek z masivu, kuchyně se leskla nerezem a sklem. Všude vytříbené doplňky a spotřebiče, které na obrázcích časopisu vypadaly lákavě a přímo zvaly k následování a napodobení. Pokud to někdo udělal, aniž by četl doprovodný text, udělal chybu. Dočetl by se, že celebrita tu ještě nikdy, skutečně ani jednou - nevařila. Byla to tedy skutečná výjimka mezi labužníky, ale co je důležité - pokud si zbrkle koupíme tutéž kuchyni, může to „nevaření“ lehce potkat i nás. S trochou nadsázky řečeno, totiž pro nedostatek času a financí nebudeme mít čas vařit, ale budeme na rychle nabytý přepych nuceni ve dne v noci vydělávat.

To je ovšem extrémní případ; před velkými investicemi však není na škodu si zopakovat, co je v kuchyni vlastně tím nejzákladnějším a nejdůležitějším. Je to jednoduché: obvyklý, stále se opakující chod kuchyňských prací a tomu odpovídající nábytek a spotřebiče. Nejprve přichází kvalitní a nezávadná úschova potravin (chladnička, mraznička), dále je na řadě vlastní vaření (sporák, trouba a její varianty, varná deska, mikrovlnka, grily), mytí nádobí (dřez, dobrá baterie, spolehlivá myčka nádobí) a konečně ukládání nádobí (praktický nábytek, plnovýsuvy apod.).

Ke dřezu můžeme jako důležitý přívlastek přidat „pohodlný“ nebo „ve vhodné výšce umístěný“ a „z kvalitního materiálu“. Tím klasickým materiálem je stále nerez, i když to je někdy písnička minulosti – dnes zaznamenáváme stále větší příklon k levnějším eloxovaným dřezům. V jeho barvách se můžeme přímo vyřádit, když si pořídíme dřez z corianu (což je ale tou nejdražší variantou). Za kvalitní baterii to také nebudou vyhozené peníze, nejlepší bude s dlouhou sprškou. K nábytku lze dodat jen to, že nejsou nikdy zbytečné rohové skříňky, které nám ušetří spoustu místa v koutech místnosti, a potom samozřejmě dokonalé, tiché a lehké plnovýsuvy.

Při dvou stejně výhodných nabídkách chladničky přihlédneme k tomu, která z nich má nižší spotřebu. A když váháme u digestoře – stejný výkon, stejná cena – a co hlučnost? Vezmeme rozhodně tu tišší.

A trouby, grily, fritovací hrnce, mikrovlnky? Tady by to mělo být přísně individuální! Opravdu využijeme všech funkcí velmi drahé trouby? Opravdu chceme při stavu svého žlučníku a žaludku grilovat a fritovat? Možná by nám spíše prospěla koupě nenáročného a výborného parního hrnce, který za 2.000 korun skoro nahradí nákladnou parní troubu za desítky tisíc.

-ag-
Foto: společnost EWE - rakouský výrobce vestavěných kuchyní

Komentáře

Načítám komentáře...