Praktické pomůcky v zahradní kuchyni - paraván

Praktické pomůcky v zahradní kuchyni - paraván

Chladnější večery, vítr a občas dešťová přeháňka – to je zatím převažující obraz začátku letošního léta. Podle toho to vypadá v naší zahradní kuchyni, kam jsme se odstěhovali s vařením i stolováním. Nepanují tak velká horka jako v minulých letech touto dobou, takže v zahradě večer místo osvěžujících ledových nápojů...

Chladnější večery, vítr a občas dešťová přeháňka – to je zatím převažující obraz začátku letošního léta. Podle toho to vypadá v naší zahradní kuchyni, kam jsme se odstěhovali s vařením i stolováním. Nepanují tak velká horka jako v minulých letech touto dobou, takže v zahradě večer místo osvěžujících ledových nápojů přijdou na řadu spíše svetry.

A že je také často větrno, to jsme zaznamenali při práci s ohništěm, kdy jsme skoro nemuseli používat dmychadla, ale měli jsme naopak práci, aby nám žhavé uhlíky nezaletěly, kam nechceme. Do zahradní kuchyně bychom si po těchto zkušenostech měli pořídit jednu praktickou věc – paraván. Bude sloužit nejen jako zástěna před větrem, ale také před nechtěnými pohledy sousedů a kolemjdoucích.

Paraván, který máme doma, je většinou do zahrady nevhodný. Je příliš háklivý - mohl by se ušpinit od trávy nebo hlíny a také navíc načichnout kouřem. Pořídíme si proto raději zástěnu pouze na ven; někdy se prodává pod názvem „kempinková zástěna“, je myšlena přímo na zastínění ohně a je tedy jen nízká. Je to většinou pevné plátno na kovové konstrukci.

K vytvoření intimního zákoutí se ovšem bude hodit zástěna vysoká – zvolit opět můžeme plátno natažené na kovové konstrukci. Do venkovních podmínek zvolíme lehký hliník – zaprvé bude odolný vůči vlhkosti a potom je lehký, takže se s paravánem bude dobře manipulovat. Plátnem můžeme kostru potáhnout sami – na jedné straně uděláme tunýlek, na druhé šněrování, kterým plátno napneme. Tkaninu zvolíme silnou, z jaké se vyrábějí například zahradní lehátka, a také barevnější, na které nebude vidět okamžitě špína. Barvy zvolíme přírodní, které do naší zahradní kuchyně dobře zapadnou. Řešením také může být látka „nešpinivá“, omyvatelná, s teflonovým povrchem, která se jen omyje hadříkem.

Ideální se může jevit asi dva metry vysoká stěna z bambusu. Liší se od slabých bambusových rohoží jak sílou stvolů (je samosvojný), tak atraktivnějším vzhledem, kvalitou a samozřejmě vyšší cenou. Bambus je odolný vůči vodě, a tudíž i proti zemní vlhkosti. Bambusový paraván je asi 170 cm dlouhý. Jsou to pospojované asi dva metry vysoké a 4 - 5 cm silné stvoly bambusu. Takováto samostojná zástěna má variabilní tvar: postavit ji můžeme do oblouku nebo do pravého úhlu. Pouze když potřebujeme rovnou linii, musíme ji opřít třeba o plot. A tak místo průhledného plotu z drátěného pletiva vznikne přírodní, elegantní vysoká zeď.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...