Návštěva ve spíži II. - Plánujeme spíž

Návštěva ve spíži II. - Plánujeme spíž

Pokud teprve právě sedíme nad plány svého budoucího rodinného domu, na spíž bychom neměli od počátku zapomenout. A to v každém případě - ať už projekt zadáme architektovi, nebo zamýšlíme koupit rodinný dům typizovaný, jakých má ta která firma vyprojektovaných několik a jen je maličko přizpůsobuje podle přání...

Pokud teprve právě sedíme nad plány svého budoucího rodinného domu, na spíž bychom neměli od počátku zapomenout. A to v každém případě - ať už projekt zadáme architektovi, nebo zamýšlíme koupit rodinný dům typizovaný, jakých má ta která firma vyprojektovaných několik a jen je maličko přizpůsobuje podle přání jednotlivých zákazníků.

Už na papíře – ve výkresech a plánech - se dobře zorientujme v kuchyni a jejím okolí. Tam bude potom největší provoz, tam bude vznikat denně pohodlí či nepohodlí. Ideální je, když kuchyně (dnes pravděpodobně velkoryse řešená, propojená s obytným prostorem) navazuje na třeba malý, ale dveřmi oddělený prostor – spíž či komoru. Ta bude umístěna na severní straně, ze severní fasády také bývá odvětraná – větrání zajišťují většinou jeden či dva malé otvory ve fasádě – při podlaze a pod stropem. Tak zde vzniká příhodné mikroklima – chladno a také nezbytné proudění vzduchu. Místnost se průběžně provětrává. Někdy může být ve spíži ještě umístěno přídavné odvětrání. Je třeba mít na paměti, že teplotní podmínky se ale změní, pokud někdo do chladné spíže umístí mrazicí pult, ten bude prostor zase oteplovat.

Jak velkou spíž zvolit?
Rozměry spíže jsou dány mimo jiné šířkou dveří a šířkou polic. Obojí je třeba zvolit tak, aby se dalo pohodlně otevřít a abychom nemuseli do spíže vstupovat bokem a všelijak se tam krkolomně protahovat. Dveře se většinou dávají šedesátky a police se kombinují tak, jak to nejlépe vyhovuje.

Přímo za dveřmi může být prostor bez polic, jinak jsou police široké 30 - 40 cm; pod stropem může být police širší. Celý úložný prostor může být složen z vysokých samostojných regálů – kovových, dřevěných, případně plastových. Nebo mohou být jednotlivé poličky připevněny přímo na stěnu. Nejlepším řešením s maximálním využitím všech koutů bývá nechat udělat police přímo na míru místnosti.

Samostojné regály můžeme koupit ve výšce kolem 180 cm, takže do stropu chybí ještě nějakých 60 - 70 centimetrů. Ty se někdy hodí na vyšší krabice a kufry, jindy je to ale hluchý prostor, který se dá využít ještě vloženou poličkou připevněnou na stěnu. Na tu můžeme umístit nejen třeba prázdné zavařovačky, ale také sezónní věci, jako třeba nafukovací lehátka, další věci ke koupání atd.

-ag-

Související článek
Návštěva ve spíži I.

Komentáře

Načítám komentáře...