Pořádek versus praktičnost

Pořádek versus praktičnost

Problém sušení utěrek a ručníků, tak těsně spjatý s denním provozem kuchyně, a přesto nikdy uspokojivě nedořešený, nás zaskočí brzy poté, co si pořídíme novou kuchyni. A zaskočí nás tím více, čím je kuchyně dražší, nákladnější, prostě supermoderní, nadupaná moderní technikou uvnitř a svítící sklem a chrómem navrch. V...

Problém sušení utěrek a ručníků, tak těsně spjatý s denním provozem kuchyně, a přesto nikdy uspokojivě nedořešený, nás zaskočí brzy poté, co si pořídíme novou kuchyni. A zaskočí nás tím více, čím je kuchyně dražší, nákladnější, prostě supermoderní, nadupaná moderní technikou uvnitř a svítící sklem a chrómem navrch. V takovém interiéru prostě musí být uklizeno, aby dojem byl zachován. V kuchyňském studiu vypadala kuchyně skvěle, doma z jejího povrchu pak neustále všechno uklízíme. Jaksi tu esteticky vadí i ta trocha nádobí, které tu chvíli necháme ležet.

Cokoliv je tu navíc, i když to patří k běžnému provozu a práci v kuchyni – přece jenom to kazí dojem z čistých křivek a dokonalých linií. A pohled na nějakou utěrku už se zdá zcela nepatřičný. Jediné, co se tu snese, jsou opravdu jenom role papírových utěrek v designérsky dokonalých stojanech. Takže nakonec papírové utěrky, což je sice hygieničtější, o ekologičnosti a ekonomičnosti se to ale tvrdit vůbec nedá, vyhrávají. Ale protože staré dobré utěrky zůstávají – jak tedy na to?

Ideální při věšení vlhkých utěrek, hadříků a ručníků v kuchyni je, aby se přitom využívalo nějakého již existujícího tepla a proudícího vzduchu, druhým požadavkem pak je, aby se to dělo pokud možno co nejméně viditelně. Pohled na utěrky hozené přes radiátor se chvíli snese, horší je to, když se na pověšené ručníky a utěrky musíme dívat pořád.

Problém nejlépe vyřeší spíž navazující na kuchyni, kam se schová opravdu všechno, a navíc tu proudí vzduch, takže se tu textil vysuší. Pak už – pokud chceme utěrky mít skutečně neviditelné – přicházejí v úvahu věšáčky umístěné v mezeře mezi kuchyňskými moduly nebo na straně modulu přiléhající ke zdi.

Pro srovnání dvě řešení z minulých desetiletí, přičemž první je tím méně estetickým: vysoko nad sporákem býval jednoduchý drátěný nebo dřevěný věšáček, se třemi čtyřmi rameny, na něž se daly utěrky pověsit. Stoupající teplo je sice rychle vysušilo, ale všechno pořád bylo na očích. V dobách, kdy kuchyni vládla velká kamna s ohništěm, byla geniálním řešením kovová tyč vedoucí kolem dokola celé plotny. Sálání z kamen udělalo své a vše bylo suché hned, přestože se textilie sušily nízko od země.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...