Bílá s bílou a dalšími barvami

Bílá s bílou a dalšími barvami

Bílá barva se může kombinovat i s bílou – a přece to nebude nuda, když se to udělá s patřičnou dávkou invence a vkusu. Bílá barva v interiéru je prostě a jednoduše elegantní. Navíc má několik dalších výhod: dělá prostor vzdušný a projasněný, působí lehce a nevyvolává v nás stísněný pocit. Čaruje s místností i opticky:...

Bílá barva se může kombinovat i s bílou – a přece to nebude nuda, když se to udělá s patřičnou dávkou invence a vkusu. Bílá barva v interiéru je prostě a jednoduše elegantní. Navíc má několik dalších výhod: dělá prostor vzdušný a projasněný, působí lehce a nevyvolává v nás stísněný pocit. Čaruje s místností i opticky: zdánlivě rozšiřuje stěny a vytváří dojem vyšších místností, takže lze její využití hlavně v menších kuchyních doporučit.

Kombinace s bílou
Bílá je univerzální – je jak velmi přizpůsobivá dalším barvám a různým materiálům ve svém sousedství, tak je také proměnlivá. Například bílá stěna vypadá pokaždé jinak - záleží u ní na podkladu, hladkosti, jasu či matu barvy, struktuře stěny; další dimenzi bílým stěnám pak dodají bílé obklady nad kuchyňskou pracovní plochou. I tady konečný dojem opět závisí na mnoha věcech - zda vybereme matné nebo obklady s vysokým leskem, velké obkládačky nebo malou mozaiku.

Kuchyni můžeme klidně komponovat pouze v bílé, se kterou budou kontrastovat pouze různé odstíny živých pokojových rostlin. Bílé kuchyně vhodně doplňují plovoucí podlahy světlejších odstínů, ale jít můžeme také do kontrastů, jako je třeba načervenalá podlaha v odstínu třešeň.

Bílá plus světlé dřevo
Konečný charakter bílé barvy v interiéru určuje další doplňující barva, na které záleží, zda vytvoříme kuchyni působící spíše domáckým a teplým, anebo chladnějším dojmem. Tím prvním případem je rozhodně bílá a světlý dřevěný masiv. Na první dojem se to sice zdá fádní, ale není to pravda – kombinace hladkých bílých stěn a kuchyňské linky ze světlého dřeva je působivá. Také jednotlivé kuchyňské moduly, které jsou proloženy volnou bílou stěnou, a světlý dřevěný jídelní stůl se židlemi udělají z kuchyně velmi jasný, uvolněný prostor. Možnou strohost místnosti narušíme oblouky židlí z ohýbaného dřeva.

Při takovémto řešení kuchyně musíme dát pozor na výběr doplňků a také na velké barevné plochy v kuchyni - dobře vybrané textilie mohou prostor skvěle dotáhnout, špatně vybrané závěsy a záclony mohou celý, dobře promyšlený interiér zase shodit. Bát se nemusíme ani poměrně velkých obrazů na stěnách, zarámovaných do rámů ze světlého borového dřeva.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...