Mezinárodní kuchyně na grilu

Mezinárodní kuchyně na grilu

Jehněčí kotlety po řecku, vepřová kotleta „paržola“ po bulharsku, grilovaná žebírka, různé špízy, pikantní kebaby, „kjuftěta“ a „pljeskavice“ z mletého masa, grilovaná játra, marinované králičí jehly, a dále grilovaná rajčata, papriky, lilky - to vše plněné krevetami - i grilované krevety nebo scampi samotné. Nad tím...

Jehněčí kotlety po řecku, vepřová kotleta „paržola“ po bulharsku, grilovaná žebírka, různé špízy, pikantní kebaby, „kjuftěta“ a „pljeskavice“ z mletého masa, grilovaná játra, marinované králičí jehly, a dále grilovaná rajčata, papriky, lilky - to vše plněné krevetami - i grilované krevety nebo scampi samotné. Nad tím vším se více než sbíhají sliny. Z výčtu pochoutek je zřejmé, že při slavnostnějším zahradním grilování sáhneme nejčastěji do kuchyní jižních národů - od španělských a italských specialit přes Balkán až po arabské grilované lahůdky. Pustit se můžeme do receptů všech možných kuchyní. Důležitý je jenom pořádný gril, kvalitní náčiní, grilovací misky, grilovací jehly a nezbytná kuchařská fantazie.

Takové kuře na rožni máme už vyzkoušené snad na sto způsobů. Ale co třeba pernatá zvěřina - v tomto případě bažant? Přinášíme jednoduchý recept, kdy jeho grilované maso vynikne na pozadí bylinek a pepře a ve spojení se sladkým kompotem nebo rosolem. Země původu této přípravy není přesně známá, podobně se připravuje v různých evropských zemích.

Grilovaný bažant
Mladého bažanta osolíme vně i uvnitř, prsíčka a stehýnka protáhneme slaninou. Dovnitř vložíme směsku, kterou připravíme z 40 g másla, soli, strouhané cibulky, lžíce sekané petrželky a pažitky, špetky čubrice a libečku, 6 - 8 kuliček zeleného a černého pepře a na špičku nože tymiánu. Bažanta poté zašijeme, zabalíme do plátků slaniny, pečlivě převážeme a napíchneme na rožeň. Během grilování případně potíráme máslem. Podáváme s bílým pečivem a kompotem (nebo rosolem) z jeřabin, brusinek nebo černého rybízu.

Rada ohledně přípravy drůbeže a pernaté zvěřiny na rošt: kus musíme úhledně srovnat a vyvážit - napíchnout rovně, aby se rožnil stejnoměrně. Při svazování užíváme různých kovových spínátek či háčků. Pokud použijeme obyčejný provázek, maso pevně omotáme a dobře utáhneme, aby nepřehořel. Další možnost je drát; ten zase příliš nepřitahujeme, aby maso nerozřezával.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...