Důležité v kuchyni: osvětlení pracovních ploch i relaxační světlo nad stolem

Důležité v kuchyni: osvětlení pracovních ploch i relaxační světlo nad stolem

Osvětlení pracovních ploch, to je v kuchyni možná to nejdůležitější – z hlediska bezpečnosti, hygieny práce i správné přípravy pokrmů. Světelné rampy připevněné na spodní stranu horních kuchyňských skříněk šíří světlo, které neunavuje oči, nezkresluje barvy a rovnoměrně osvětluje pracovní plochy. Ploché stropní zářiče...

Osvětlení pracovních ploch, to je v kuchyni možná to nejdůležitější – z hlediska bezpečnosti, hygieny práce i správné přípravy pokrmů. Světelné rampy připevněné na spodní stranu horních kuchyňských skříněk šíří světlo, které neunavuje oči, nezkresluje barvy a rovnoměrně osvětluje pracovní plochy. Ploché stropní zářiče osvětlují pracovní plochy uprostřed místnosti, na varném ostrůvku nebo jen třeba obyčejném pracovním stole. Varné centrum by měla osvětlovat i výkonná digestoř.

Někdy je výhodné různé způsoby osvětlení vyzkoušet, než padne definitivní rozhodnutí o rozmístění světelných zdrojů. Tak, že chodíme jednoduše s přenosnou lampou po kuchyni, přičemž sledujeme úhly dopadu, i případné stínění si při práci. Taková zkouška nám dovolí optimalizovat také například výšku umístění světla vzhledem k výšce postavy kuchaře nebo kuchařky.

Osvětlení jídelního stolu
U stolu máme požadavky více estetické - osvětlení není jen funkční, ale také musí vytvářet příjemnou atmosféru ke stolování. Ale i naopak - světlo by sice mělo navozovat relaxační dojem, ale prostě na jídlo musí být dostatečně vidět. Dobré je kombinovat i slabší umělé světlo a přidat na stůl jeden dva svícny nebo rozestavit pár svíček. Tohle, ač se to nezdá, nejen navodí atmosféru, ale přidá i na viditelnosti. Řídíme se charakterem jídelního prostoru: jinak budou osvětleny stolky k malému stolování, jinak bar, jinak velké jídelní stoly. U všech platí zásada, že světlo nás nesmí u jídla oslňovat a dostatečně, ne příliš ostře osvětlovat plochu stolu. Musí být tedy umístěno pouze tak vysoko, abychom viděli na spolustolovníky. Osvětlení u stolu nesmí v žádném případě unavovat a obtěžovat oči, nesmí vyvolávat pocit únavy a bolest očí.

K jídelnímu stolu si samozřejmě občas nosíme i svou práci, která vyžaduje větší intenzitu světla - třeba hobby, čtení, psaní, ruční práce, hrajeme tu společenské hry. V tom případě bude ideální pořádná stahovací lampa.

Nakonec, když bychom chtěli shrnout, jak mají vypadat světelné podmínky v dobře osvětlené kuchyni, můžeme říci, že je tu všechno přehledné,
intenzita světla v jednotlivých zónách odpovídá účelu, světlo nás neoslňuje a všechny pracovní plochy jsou dostatečně osvětleny z odpovídajícího úhlu.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...