Borůvky, jahody a třešně na zmrzlinu i koláče

Borůvky, jahody a třešně na zmrzlinu i koláče

Co v létě osvěží nejvíce, je čerstvé, voňavé a chuťově lahodné letní ovoce, ze kterého si můžeme připravit řadu chutných dezertů, třeba domácí jahodovou zmrzlinu...

Zbavme se předsudků, že ovoce je hlavně pro děti. Dětem je samozřejmě dáváme přednostně, ale my sami se mu nemáme vyhýbat a jíst je jen v zanedbatelném, mikroskopickém množství. Naopak, vzhledem k zdravotnímu přínosu a lahodnosti má být ovoce na stole co nejčastěji. Pro všechny tři druhy, borůvky, jahody i třešně, platí, že abychom si opravdu pochutnali, musí být co nejvíce vyzrálé. Všechny tři druhy také výborně chutnají s vanilkovou zmrzlinou. Jsou také nízkokalorické, a tedy v přírodním stavu vhodné k redukční dietě.

Jahody - voňavý symbol léta

Voňavé červené plody obsahují mnoho vitaminu C a také vitaminy A, B, E, mimoto minerální látky (draslík, fluor, hořčík, vápník, zinek, fosfor). Někdo je ale na jahody alergický, což způsobují organické kyseliny v plodech. Naproti tomu však jahody pomáhají pacientům s nemocemi srdce i dny a také při nemocech látkové výměny. Energetická hodnota: 131 kJ (31 kcal) ve 100 gramech.

O jahodách platí, že čím méně s nimi děláme kuchyňských úprav, vymyšleností a triků, tím lépe pro naše chuťové buňky. Nakonec jsou stejně nejskvělejší se šlehačkou, s Jahody, zmrzlina, dezertcukrem nebo jen tak. Pod podmínkou, že ovoce bude prvotřídní, dokonale vyzrálé, voňavé, rozplývající se na jazyku. Jahody horší kvality se pak zamaskují pudingem, zmrzlinou, cukrem - zato ty dokonalé stačí jen omýt a efektně naskládat na krásnou skleněnou misku.

Domácí jahodová zmrzlina: Rozmačkané jahody s moučkovým cukrem naplníme do misek nebo formiček, případně malých nanukových zmrzlinových tvořítek, a dáme do mrazáku. Cukr přidáváme sice od oka, ale tak, aby směs byla nakonec velmi sladká (zmražením se sladká chuť snižuje). Za pár hodin máme ovocnou zmrzlinu. Přidáme-li šlehačku, vznikne zmrzlina smetanová, s přídavkem tvarohu vyrobíte domácího jahodového "míšu".

TIP: jahody zkuste přidat na strouhaná jablka při přípravě štrúdlu. Moučník se rozvoní a překvapivě se obohatí jeho chuť.

TřešněTřešně - snad nejoblíbenější letní ovoce

Pro třešně je velice typické, že v okamžiku, kdy se z nich chystáme udělat bublaninu, knedlíky nebo kompot, ihned jich polovina zmizí. Čerstvé třešně jsou prostě neodolatelné, opravdu se jich musí koupit dvojnásobné množství, protože půlka se sní syrová a ihned.

Třešně obsahují vitamin C, betakaroten a také dost draslíku, hořčíku, zinku a železa. Ovoce má protizánětlivé účinky a je vhodné při redukční dietě. Energetická hodnota: 250 kJ (59 kcal) ve 100 gramech.

Smažené třešně: Svážeme stopky 4 třešní (nebo dvou dvojic třešní) tenkou nití blízko u plodu. Třešně držíme za stopky a plody ponoříme do těstíčka; stopky zůstanou suché. Třešně pak osmažíme na másle nebo oleji a posypeme moučkovým cukrem, nitě odstraníme, ovoce naskládáme na tác.

Lahůdka z lesa - borůvky

I borůvek bychom si v sezoně měli dopřávat co to jen jde. Skrývá se v nich totiž mnoho vitaminů a minerálů. Je to především vitamin C a dále A, B1, B2, PP, D a P, pektin, draslík, železo, vápník. Borůvky jsou odedávna využívané v tradiční přírodní medicíně. Mají antibakteriální schopnosti, zlepšují trávení tím, že vyčistí trávicí systém. Pomohou Borůvky, jogurtale i při zánětu močového měchýře. Energetická hodnota: 177kJ (42 kcal ) ve 100 gramech.

Borůvkový jogurt: Je to jednoduché - borůvky plus řecký (nebo bulharský) jogurt, plus třtinový cukr plus snítka máty. Borůvky rozšleháme s cukrem, naplníme misku, přidáme jogurt a zapícháme do něho mátu. Posypeme nejhezčími kuličkami borůvek.

-ag-
Foto: www.profimedia.cz

Komentáře

Načítám komentáře...