Upéct vánočku je docela věda. Vánoční věnec zvládne každý

Vánoční věnec
Vánoční věnec z kynutého těsta je stejně chutný jako vánočka, jeho příprava je ale o mnoho rychlejší.

Autor: Kuchyne.cz

Vánoční pečení je u konce. Vánočka nebo vánoční věnec za ním udělají definitivní tečku. Tak jdeme na to.

Příprava vánočky dá větší práci než vánoční věnec. Ten je na přípravu jednodušší, ale stejně chutný jako vánočka. Vyzkoušejte ho. Těsto budete mít připravené za 20 minut, vykynuté za hodinu a za 30 minut máte upečeno. A hlavně - žádné pletení!

Na vánoční věnec si připravíme 400 g hladké mouky, 2 vejce, 80 g rozpuštěného a vychladlého másla, 80 g krupicového cukru, 70 g kandovaného ovoce, 0,4 dl rumu, 0,4 dl pomerančové šťávy, nastrouhanou kůru z 1 citronu, 10 g droždí, hladkou mouku na vál a vejce na potření.

Do mísy prosejeme hladkou mouku, přidáme máslo, vejce, cukr, rum, pomerančovou šťávu, citrónovou kůru a rozdrobené droždí. Vypracujeme hladké nelepivé těsto, do kterého nakonec zapracujeme drobně nakrájené kandované ovoce. Těsto zakryjeme čistou utěrkou a necháme na teplém místě asi hodinu kynout. Plech vyložíme papírem na pečení a předkreslíme si na něj tužkou tvar kruhu. Vykynuté těsto rozválíme na pomoučeném válu na širší váleček, přeneseme ho na plech a stočíme podle předkresleného kruhu do věnce.

Věnec po celém obvodu nastříháme nůžkami, potřeme ho rozšlehaným vejcem, vložíme do předehřáté trouby a při teplotě 180 °C pečeme přibližně 30 minut dozlatova. A máme pečeno a můžeme si začít užívat krásné pohodové Vánoce.

Pokud si ale bez vánočky Vánoce nedovedete představit, zkuste to podle tradičních receptů, které najdete ZDE.

Vypečené Vánoce!

Speciál retro vaření

Komentáře

Načítám komentáře...