Ideální místo pro uskladnění vína: Vinotéka

vinoteka

Autor: Siemens

Září je měsícem sklizně a to především vína. Čas burčáku a vína je tu. Kam ale nakoupené lahve uskladnit? Vhodným i příjemným řešením je vinotéka. V ní si bude přímo "libovat".

Pokud se řadíte k milovníkům vína, pak svou kuchyni dovybavte vinotékou, a to i přesto, že máte sklípek, do kterého lahve s oblíbeným pitím ukládáte. Je přece pohodlnější, než chodit kamsi dolů, otevřít dvířka, vyndat láhev a nalít si skleničku lahodného moku v ideální teplotě.

I víno potřebuje svou teplotu

Možná vás napadne, že víno můžete uchovávat v chladničce anebo ho tam ze sklípku na chvíli dát, aby nezteplalo. Omyl. Ta je totiž pro jeho úschovu naprosto nevhodná, jak bílé, tak i červené se v ní přechladí, a tak před konzumací musíte počkat, než získá vhodnou teplotu.

Neoddiskutovatelné výhody

Uskladníte-li vína do domácí vinotéky, pak bude jejich teplota ihned po vyjmutí ideální. A jaká má být? Odborníci doporučují od 7 do 14 °C, záleží na typu vína, přičemž například šumivá se podávají ještě při nižší teplotě 5 °C. Vedle zajištění vhodných podmínek je důležité udržet především konstantní teplotu, která zaručuje zachování kvality vína.

Důležité parametry

Vinotéky pro milovníky vína
Na trhu jsou mnohá zařízení, která se od sebe liší designem, barvou a parametry. Právě ty určují poskytované služby a zároveň jsou jednou ze složek udávajících cenu výrobku.

Nabízeny jsou modely se stabilní teplotou anebo s možností nastavení až tří teplotních pásem. Vše je regulováno ručně anebo pomocí elektronického ovládání, přičemž součástí některých modelů je LCD displej ukazující nastavenou teplotu, případně informující o její změně. Výrobce udává spotřebu elektrické energie a zároveň zařazení do energetické třídy označené písmeny A, B, C (A je nejefektivnější), zároveň hlučnost (až 32 dB) a další vybavení.

Může to být například vnitřní ventilátor, jehož úkolem je rovnoměrné proudění studeného vzduchu, či systém zajišťující vnitřní dokonalou čistotu.

Z pohledu majitele

Vnitřní prostor je rozdělen do několika přihrádek, lahve se na výsuvné police ukládají vodorovně. Majitel by se měl informovat na objem vinotéky a zároveň na počet lahví, které je možno uchovat (až 40 kusů).

Nabízeny jsou modely určené k vestavění nebo volně stojící, ve standardní bílé či černé, případně nerezu. Přední dvířka jsou prosklená, takže výrobek je estetickou součástí kuchyně. I tak by ale lahve neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření, ideální je polostín a místo, které o sobě dává vědět.

Máme na to?

Zdálo by se, že vinotéku si může pořídit jen člověk s vyššími příjmy, ale to nemusí být až tak pravda. Domácí vinotéku lze pořídit již za cenu kolem 3000 Kč.

Vinotéky pro milovníky vína

Komentáře

Načítám komentáře...