Pečeme bez vajec

Pečeme bez vajec

Autor: www.thinkstock.cz

Malé slepičí vajíčko se stalo velkým tématem uplynulých dní. Se stoupající cenou vajec se přemýšlelo, kde a jak za ně ušetřit. Ale nemusí to být vždy jen vysoká cena, co nás nutí spotřebu vajec snížit. Pak se můžou hodit recepty na pečení bez vajec.

Leckterý milovník domácího pečiva posmutní, když musí začít redukovat ve svém jídelníčku vajíčka – tedy hlavně kvůli vyššímu cholesterolu žloutky. Ani v redukční dietě se vajíčka samostatně jako pokrm nejedí a domácí pečení dortů, koláčů a dalších lahůdek je také tabu. Pokud ale zrovna nehubneme, jen vajíček nechceme jíst tolik, dá se to obejít: buď vynecháme jenom žloutky, anebo najdeme recepty, kde se vajíčka dají vynechat úplně.

Čteme-li staré recepty, výjimkou není obsah 5, 8 i 12 vajec v jednom dortu či koláči. To je dnes výjimkou. Nějaký ten recept na pečivo bez vajec není na škodu mít v zásobě pro případ, kdy budeme chtít rychle něco upéct a prostě vejce zapomeneme koupit.

Nebezpečím je ovšem i tuk a přemíra cukru. Tak tomu je u drobenkových koláčů, jejichž podstatou je smíchání másla, mouky a cukru tak, aby vznikla sypká směs, která se sype na plech a peče. Celkovou spotřebu tuku a cukru tady snížíme přidáním větší vrstvy tvarohu a strouhaných jablek.

Listové těsto

Lístkové těsto

Lístkové těsto kupujeme ponejvíce hotové. Proto mnohdy ani nevíme, co v něm všechno je. Je hodně mastné (půl napůl mouka a máslo), pak už jen mléko, voda, citronová šťáva nebo rum. Vejce tedy chybí. Těsto má ale hodně tuku. Klasikou z něj je jablečný štrúdl, do kterého pro změnu můžeme přidat kousky banánu.

Kynuté (kvasnicové) těsto

V tomto těstu (mazanec nebo vánočka) je zato vajec poměrně dost, na kilo mouky 2 - 4 žloutky, ve starých receptech i 4 - 5 kusů na 50 - 60 dkg mouky. Na výběr byla ovšem i vánočka válečná s jedním vejcem (a moukou se strouhanými vařenými brambory 1:1) anebo vánočka bez vajec:

Mazanec (nebo vánočka) bez vajec

Do 1 kg mouky se rozdrobí 12 dkg másla, přidá se citronová kůra, 10 dkg cukru, kvásek ze 4 dkg droždí s trochou vlažného mléka a cukru, přidá se i trocha vlažné smetany podle potřeby. Po vypracování se ještě zapracuje 8 dkg hrubě krájených mandlí a 8 dkg hrozinek. Když těsto vykyne, uplete se vánočka nebo vytvaruje mazanec, položí se na vymazaný plech, ještě se nechá kynout, pomaže se bílkem, posype mandlemi a asi hodinu se peče.

Kynuté těsto

Tip redakce: Pokud si ale mazanec bez vajec neumíte představit, ani nehodláte recept na mazanec bez vajec zkoušet, zkuste recept od sexy pekaře. V případě, že jste se ale rozhodli vzít to o letošních Velikonocích s šetřením vajíček vážně, podívejte se ještě na tipy Jak se (ne)obejít bez vajec, které přináší Vlasta.cz.

Křehké těsto

Z něj se pečou koláče, drobné cukroví, košíčky s ovocem a pudingem. Vyzkoušet můžeme křehké těsto ve variantě bez vajec: 50 dkg polohrubé mouky, 25 dkg másla, 15 dkg krupicového cukru, ½ šálku mléka, trocha vanilky nebo vanilkového aroma. Na vál dáme mouku, do důlku v ní přidáme cukr, máslo, mléko a vanilku a důkladně propracujeme do hladka. Necháme odpočinout v chladu půl hodiny.

Koláče a košíčky

Z křehkého těsta můžeme dělat koláče nebo ovocné košíčky jako z cukrárny. Vyplníme vrstvou těsta kovové košíčky a upečeme v troubě. Vyklopíme, necháme vychladnout a plníme pudingovým krémem nebo šlehačkou, přidáme jahodu, kuličku vína, plátek kiwi a polijeme průhledným želé (koupíme v prášku). Koláč děláme obdobně, jen těstem vyplníme dortovou formu, těsto vytáhneme přes okraj dna a vytvoříme vroubkovaný okraj. Potřeme žloutkem (jedině tady je vajíčko!) a upečeme. Koláčový spodek potřeme džemem, poklademe plátky banánů, třešní nebo jiného ovoce a polijeme opět želé či ovocným rosolem.

Tip na rychlý rosol: jahodový nebo pudingový prášek rozmícháme místo v mléce ve vodě a normálně uvaříme s cukrem podle návodu na sáčku.

Křehké těsto

Foto: www.isifa.com

Komentáře

Načítám komentáře...