Nespalte se při výběru kuchyňské desky

Kuchyňské pracovní desky

Autor: Archiv firem

Výběr kuchyňských pracovních desek je opravdu pestrý a dá se říct, že jediným omezením může pro uživatele být finanční dostupnost. Nabízeny jsou materiály od nejlevnějšího laminátu přes masivní dřevo, moderní tvrzené sklo, nejrůznější kompozitní materiály, nerezovou ocel, keramiku až po ušlechtilý přírodní kámen.

Z hlediska funkčnosti i vzhledu kuchyně hraje pracovní deska velmi důležitou roli. Ovlivní její konečný design i to, jak se vám v ní bude pracovat i uklízet.

Moderní je v kuchyni sklo

Sklo používané k výrobě pracovní desky je kvůli zvýšení tvrdosti a bezpečnosti vždy kalené a zespodu podlepené bezpečnostní fólií. Jeho spodní část se opatřuje laky v mnoha barevných odstínech, povrchová úprava může být lesklá či satinovaná, může mít i speciální úpravu, která dovoluje krájet potraviny přímo na skle. Sklo se velmi dobře udržuje a kuchyni dodá nádech luxusu.

Umělý kámen v kuchyni

Pro vynikající užitné vlastnosti a bohatý výběr barev a struktur je stále oblíbenější takzvaný „umělý kámen“. Velmi zjednodušeně lze říct, že se jedná o směs rozemletých minerálů a polyesterové nebo akrylátové pryskyřice. Liší se podle druhu a poměru jednotlivých ingrediencí, od čehož se pak odvíjejí užitné vlastnosti a možnosti zpracování. Ze směsi s velkým poměrem kamene s polyesterovou pryskyřicí vzniká konglomerovaný kámen, např. Technistone. Vlastnostmi je velmi podobný přírodnímu kameni. Na bázi akrylátových pryskyřic a přírodních minerálů vzniká druhá kategorie „umělých kamenů“, např. Corian či Hi-Macs. Lze je řezat, opracovávat jako dřevo a při vysoké teplotě libovolně tvarovat, nabízí bezespárové napojování.

Kuchyňská pracovní deska z Corianu

Desky z klasického masivu

Silná masivní deska (aspoň 3 cm) kuchyň prohřeje a přizpůsobí se každému stylu - modernímu i klasickému. Přívětivá je cena i výběr dřevin a barevných odstínů. Musí se ovšem pravidelně ošetřovat ochranným nátěrem (olejem, lakem), který zabraňuje pronikání vlhkosti a ulpívání nečistot. Náchylná je i k mechanickému poškození, které se ale dá snadno odstranit přebroušením. Zvláštní kapitolu tvoří tropické dřeviny, které jsou proti vlhkosti od přírody vybavené mastným a hustým vláknem. I tak je ale dobré je pravidelně ošetřovat, nejsou však tak náchylné jako běžný masiv. Skvělé vlastnosti a krásná kresba dřeva jsou vykoupené vyšší cenou.

Pracovní deska z masivu

Ušlechtilý kámen

Zvláštní atmosféru dokáže kuchyni dodat přírodní kámen. Neopakovatelná kresba mramoru, žuly či struktura travertinu nebo pískovce vytvoří z každé kuchyně originál. Kámen může být opracován do vysokého lesku, pololesku nebo do matu se zachováním jemné struktury. Nevýhodou je vyšší cena, náročná manipulace při instalaci v důsledku vysoké hmotnosti a křehkosti kamene, nasákavost a chladný povrch, který může při práci studit v místech, kde se o desku opíráte.

Kamenná pracovní deska

Levný, ale věrný laminát

Nejprodávanější kategorii tvoří tzv. laminátové pracovní desky. K výrobě se používá směs dřevěných třísek a pryskyřic lisovaných při vysokém tlaku a teplotě. Povrch se zafixuje laminováním. Vysoké oblibě přispívá nízká cena, velký výběr dekorů a barev, možnost rychlé a snadné úpravy (seříznutí). Pozor na místa v okolí dřezu a spoje. Je potřeba je dokonale uzavřít silikonem, jinak může deska při pronikání vlhkosti začít bobtnat. Kvůli prodloužení životnosti doporučujeme pořídit si desku s takzvanou postformingovou hranou.

Kuchyňské pracovní desky

Foto: www.isifa.com, archiv firem

Komentáře

Načítám komentáře...