Co si počít s těstovinami

Kuchyně

Autor: Thinkstockphotos.com

Natáčení špaget na vidličku je vděčným tématem grotesek již od chvíle, kdy bratři Lumièrové dali lidstvu film. Ale na světě existují ještě další druhy těstovin. Co se týče konzumace, zdaleka nejsou tak zákeřné. Ale i tak je dobré být připraven!

Zima táhne spousty českých lyžařů do severní Itálie. Jižní Tyrolsko je kraj, kde se snoubí rakouská a italská kuchyně a prakticky žádné jídlo se tady neobejde bez knedlíků nebo těstovin. Je známo, že klasické italské menu má čtyři chody: salát, těstoviny, maso a dezert. Ve zmíněném Jižním Tyrolsku se občas vynechá salát a volně se zaměňují knedlíky za těstoviny, sýrové placičky nebo plněné taštičky. To vše se dává jako předvoj hlavního chodu.

ČTĚTE TAKÉ:

Dvě vidličky vlevo

Kuchyně

Autor: Thinkstockphotos.com

Těstoviny ve v Itálii jedí pouze vidličkou. Místní by se asi zlobili, kdybyste tvrdili, že je to proto, aby mohli volnou rukou řádně gestikulovat. Krájení schlutzkrapfen, jakýchsi obřích raviol, by bylo docela elegantní a pro nás snadné, ale tady se to prostě nedělá. Ve většině restaurací určených domácím hostům se prostírají dvě vidličky vlevo a jeden nůž vpravo. Nemusíte volat na číšníky, že vám připravili nekompletní příbor, takhle je to tady správné.

Praváci, nebojte se!

A až přinesou „pastu“, vezmete vidličku do pravé ruky, těstoviny nebo knedlíky zelené od špenátu nebo červené od řepy budete krájet vidličkou uchopenou v pravé ruce a stejnou rukou a stejným nástrojem si je budete strkat do úst. Pokud budete stolovat s domácími, můžete volnou ruku použít k podtržení některých sdělovaných skutečností: klepat si s ní na čelo, na hruď nebo o stůl...

Hlavní je si pochutnat

Pokud vás honění plněných taštiček vidličkou po talíři nebaví, tak si klidně vezměte nůž a jezte jako doma. Jestliže jste se ovšem rozhodli dát si nějaké dlouhé těstoviny, jako jsou špagety, tak byste s nimi měli zabojovat v místě, kde se zvedá krajíček talíře. Tam se má vidlička opřít a těstoviny na ni namotávat. Jestliže si budete žádat lžíci, počítejte s tím, že se na vás mohou místní tvářit jako na gastronomicky velmi zaostalé hosty. Nenechejte si ale zkazit chuť k jídlu, vždyť v Asii jedí nudle hůlkami!

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...