Slavnostní prostírání – ubrusy


Autor: Thinkstockphotos.com
Kuchyně je centrem domova a jejím ústředním bodem je stůl, neboť ten není jen symbolem dobrého jídla, ale od prvopočátků také i vzájemné pospolitosti a rodinné sounáležitosti.
Na významu tento kus nábytku nabývá zvláště při různých slavnostních příležitostech, kdy se lidé scházejí, hostí a tráví více společných chvil než obvykle.
Spojení prožitku a požitku
Autor: Thinkstockphotos.com
ČTĚTE TAKÉ:
- V jakém pořadí péct vánoční cukroví a jak je skladovat
- Vánoční stromeček – v bytě celoročně
- Vánoční trhy jsou tu: Německo je královstvím perníčků
Tradice, nebo moderna?
Autor: Thinkstockphotos.com
Ubrusy výhradně textilní
Pro slavnostní tabuli patří na stůl výhradně ubrus textilní. Pokud jde o velikost, obecně by měl přesahovat přes okraj stolu od 20 do 30 centimetrů, neměl by se však dotýkat sedáků židlí. Při slavnostních výzdobách je naopak vhodný ubrus dlouhý, platí, že čím slavnostnější je příležitost, tím delší by měl ubrus být. Ubrusy používáme buď samostatně, nebo ve vrstvách. U vrstveného prostírání je základem podkladový ubrus, často podložený i měkkým materiálem, který zabraňuje posunu ubrusu po stole a současně také tlumí manipulaci s nádobím, takže stolování je tišší, a tím i příjemnější. Na podkladovém ubrusu je svrchní ubrus různých tvarů. Jestliže takto prostíráme kulatý stůl, mohou být oba ubrusy kruhové nebo čtvercové, případně spodní kruhový a svrchní čtvercový. Na hranatém stole můžeme svrchní ubrus zvolit ve tvaru stolní desky, položený na desce napříč nebo nakoso, stůl rozčlení dva pruhy látky položené do kříže nebo jeden středový pruh, umístěný podélně nebo napříč, na němž je většinou květinová výzdoba, případně sklenice na nápoje a servírovací mísy.
Ze starých časů
Autor: Thinkstockphotos.com
Ubrousky
Autor: Thinkstockphotos.com
Barvy
Velmi opatrně musíme při výzdobě slavnostní tabule volit barvu textilií i doplňků. Nejběžnější je zřejmě bílá, obecně dále platí, že pro slavnostní příležitosti jsou jako základ vhodnější barvy světlých pastelových odstínů, k nimž lze zvolit nejrůznější doplňkové tmavší nebo efektní tóny, o Velikonocích třeba syté žluté, zelené, modré a červené, o Vánocích nesmí podle tradice chybět zelená a k ní adventní fialová, případně červená a oranžová, nebo metalové barvy stříbrná a zlatá. Na slavnostním stole nesmí chybět ani doplňky typické pro ten který účel. V případě Vánoc jistě neopomeneme snítky jehličnatých stromů a jmelí, svícny a štíhlé vysoké svíčky, případně jakoby rozsypané ořechy, pokrájená jablka, kokosové lupínky a podobně. Hodí se ale i břečťan a jiné i v zimě zelené rostliny.
Titulní foto: Thinkstockphotos.com








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...