Jak správně zpracovat zeleninu


Autor: Thinkstockphotos.com
Zelenina není zrovna favoritem malých strávníků. Nutriční terapeuti se však shodují na tom, že dětský odpor k zelenině je často způsoben jejím špatným zpracováním.
V létě krámky doslova přetékají čerstvou zeleninou. V této době se daří květáku, mladému zelí a kapustě, rajčatům, okurkám, paprikám, cuketám a dalším dobrotám.
Autor: Thinkstockphotos.com
ČTĚTE TAKÉ:
Domácí škrábání a loupání
Dobře očistit zeleninu je docela věda. Špatným opracováním totiž ztrácí spoustu vzácných vitaminů a minerálů. Například kořenovou zeleninu nikdy neloupejte ani příliš neškrábejte, protože právě pod slupkou je ukryta spousta vitaminů. Pokud jde o mladší zeleninu, postačí vám tvrdší kartáček nebo plastová houbička na nádobí. U listové zeleniny je postup jednoduchý: lístek po lístku ji rozeberte a pečlivě opláchněte.
Trosečníci v hrnci
Zeleninu vždy vařte v co nejmenším množství vody. Díky tomu si zachová všechny živiny a zároveň neztratí svou typickou vůni a barvu. Vařit zeleninu můžete mnoha způsoby. Například v zakrytém hrnci nebo v hlubší pánvi (dobré je používat nádobí z nerezové oceli, které má vrstvené dno). Stačí, když na dno hrnce dáte centimetr a půl vody, kterou přivedete k varu a trochu osolíte.
Při tepelné úpravě zeleniny by se měla voda vyvařit. Pokud jste se rozhodli uvařit květák, kapustu nebo brokolici, potřebujete samozřejmě větší nádobu. Ale opět tu platí, že s vodou by se mělo šetřit. Použijte jí jen tolik, aby v ní byla zelenina potopená. Vodu, která po vaření zbude, můžete využít například pro přípravu polévky.
To má páru!
Vaření v páře se hodí převážně pro křehčí druhy zeleniny. Ale pozor! Nikdy do páry nevkládejte zeleninu zelené barvy, hrozí totiž nebezpečí, že zhnědne. Použít můžete pařák nebo nerezový košíček či síto. Počítejte s tím, že tepelná úprava bude delší než při klasickém vaření.
Varná nebo pečicí fólie
Tento způsob je ideální zejména pro kořenovou nebo brukvovitou zeleninu, jako jsou mrkev, pastinák, černý kořen nebo kedlubna. Výhodou je, že zelenina si zachová svou chuť, vůni a barvu.
Přiduste ji!
Autor: Thinkstockphotos.com
Když pečete se zeleninou...
Zapékaná zelenina je chuťově dobrá a není pracná. Do zapékací mísy si můžete dát, cokoli vás napadne, třeba květák, brokolici, zelené fazolky, cukety, rajčata, papriky, baklažány nebo zeleninu, která už obsahuje nějakou náplň. Tužší zeleninu vždycky před vložením na pekáč poduste nebo povařte. Pak ji vložte do skleněné, keramické či smaltované nádoby, která by však neměla být příliš vysoká, aby se doba pečení zbytečně neprodlužovala a kůrka pokrmu nebyla vysušená.
Zeleninu můžete zapékat s bešamelovou či sýrovou omáčkou, zalitou vejci či směsí jogurtu a vody. K zelenině chuťově ladí brambory, těstoviny či vařené obilniny, jako jsou například rýže, ovesné vločky či jáhly. Povrch jídla můžete zakápnout trochou oleje nebo posypat strouhaným sýrem.
Když se načančá...
Jídlo dokážou zatraktivnit různé drobnosti, například hezké nádobí, které uchová teplotu pokrmu. Vzhled zeleniny osvěží nasekaná zelená nať nebo kousky rajčete, ředkvičky či kapie.
Titulní foto: Thinkstockphotos.com








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...