Jak uvařit na kamnech aneb Sporáky na tuhá paliva

Sporák na tuhá paliva

Autor: Shutterstock.com

Do paneláku si sporák na tuhá paliva nepořídíte. Ale na chalupě nebo v rodinném domku laděném do venkovského stylu může jít o vysoce estetické i praktické řešení. Nakonec, přetechnizovaného světa je kolem až moc a není divu, že nás občas láká žít tak trochu "postaru".

Musíme si však přiznat, že nás doba přeci jen zhýčkala, a ani vaření na kamnech už není, co bývalo. Při přípravě jídel jsme například zvyklí regulovat teplotu, což lze v případě klasických kamen praktikovat jen omezením či přidáváním paliva. Navíc už nespíme v přístavku společně s hospodářskými zvířaty, jejichž srst v zimě příjemně hřeje, a vyžadujeme topení ve všech místnostech domu. Obyčejná kamna, jež vytopí jen kuchyni, jsou proto spíš jen doplňkovým topným tělesem, které dělá parádu rustikálnímu interiéru.

Sporák na tuhá paliva
Sporák na pevná paliva s troubou TYP 9112 - www.kvs-moravia.cz

Autor: Oficiální zdroj

Pokud chceme zabít nikoli dvě, ale rovnou tři mouchy jednou ranou, měli bychom zvolit sporák na tuhá paliva s troubou a výměníkem. Takový sporák rozvede teplo do radiátorů po celém domě, můžete na něm vařit i péct, a navíc dodá vaší kuchyni žádoucí starobylý ráz.

Jak bude váš sporák na tuhá paliva vypadat a zda bude mít třeba sklokeramickou desku, nebo prosklené topeniště, záleží čistě na vašem vkusu a finančních možnostech. My jenom zmíníme možné funkce, které vám mohou ulehčit a zpříjemnit život: praktické třeba je, jsou-li dvířka trouby opatřena teploměrem. Teplota plotny při vaření a pečení se u nových kamen nastavuje nejen množstvím paliva, ale také otočnou růžicí regulující přívod vzduchu. Výhodou jsou dva rošty v topeništi - v létě tak můžete topit jen na horním, čímž zamezíte šíření nesnesitelného tepla po kuchyni a ušetříte palivo. Další vychytávkou může být lišta k sušení utěrek.

Sporák na tuhá paliva
www.kamna-mlcoch.cz

Autor: Oficiální zdroj

Ve sporácích na pevná paliva se obvykle topí dřevem, briketami nebo hnědým uhlím - v tomto ohledu bychom se vždy měli řídit instrukcemi výrobce a nedávat do topeniště nic, co tam nepatří. Stejně tak je třeba před koupí zkonzultovat s prodejcem technické aspekty konstrukce a parametry kouřovodu.

Sporák na tuhá paliva
Sporák s výměníkem NORDICA - www.namir.cz

Autor: Oficiální zdroj

Komentáře

Načítám komentáře...