Inspirace: Moderní retro kuchyně

Retro kuchyně

Autor: Youtube

Moderna a retro jsou sice antonyma, někdy je však nezbytné přinutit je ke spolupráci. Přestože si například chceme zařídit kuchyň v duchu starých časů, stejně sem musíme zakomponovat i prvky nové doby, abychom nepřišli o komfort, na který jsme zvyklí. Ve fotogalerii najdete příklady, jak to může ve finále vypadat.

Ačkoli se "retro" může vydat do různých historických období, nejčastěji si pod tímto pojmem představíme 50. až 60. léta. V případě kuchyní jistě ihned zavzpomínáme, jak to vypadalo u babičky, kam jsme se v dětství jezdili přecpat k prasknutí. Na sporáku neustále něco bublalo, v kredenci se vždycky našla nějaká ta sladkost a stůl přes den sloužil jako pracovní deska, u které dospělí mohli přes všechen shon i posedět a vypít kafe.

Právě stůl se do moderních kuchyní vrací coby prvek doby minulé, kdy to v kuchyních takzvaně "žilo". Na rozdíl od ostrůvku se k němu můžeme pohodlně usadit a některé kuchařské aktivity vykonávat vsedě (na barové židličce by se těsto kvedlalo obtížně nejen babičce).

Přesná kopie babiččiny kuchyně by byla jistě útulná a mohla by vyvolávat řadu vzpomínek, otázka však je, do jaké míry bychom ji shledali praktickou a zda by se nám vůbec podařilo sehnat všechny její komponenty. Dnes už sice není problém koupit nově vyrobené elektrické spotřebiče v retro designu, nicméně třeba pákové baterie u dřezu se sotva vzdáme a úložné prostory přeci jen lépe vyřeší linka než kredenc.

Nakonec tedy ve své retro kuchyni přistupujeme k určitému kompromisu mezi dobou minulou a současnou, ale to výsledné místnosti neubírá na kouzlu. Retro prvky sem vnesou více barevnosti, útulnosti i špetku nostalgie.

Komentáře

Načítám komentáře...