Tradiční vánoční chody: co se na Štědrý den jedlo před érou kapra v trojobalu

Štědrovečerní tabule

Autor: Shutterstock.com

Spousta lidí se na Štědrý večer neobejde bez smaženého kapra a bramborového salátu, protože jde o českou tradici. Tento typický vánoční chod se přitom u nás rozšířil teprve po skončení války. Jak vypadala sváteční tabule ve vzdálenější minulosti?

Ryba bývala už od středověku postním jídlem, ale dovolit si ji mohly jen bohatší vrstvy. Kromě ryb se v období půstu konzumovali i další vodní živočichové, povolen byl dokonce i ocas bobra, který svou strukturou rybu připomínal. Mezi prostým lidem se křesťanství prosazovalo obtížněji a pozvolna. Na venkově dlouho převládala tradice pohanská, která se s křesťanskými prvky postupně smísila.

Černý kuba

Autor: Shutterstock.com

Staročeské štědrovečerní chody se připravovaly v souladu s pohanskou symbolikou: věřilo se, že pokud je večeře před prvním vánočním svátkem opravdu štědrá, jejím konzumentům bude v nadcházejícím roce zajištěna hojnost. Kroupy v černém kubovi a hrách v pučálce symbolizovaly sypající se peníze. Luštěniny či kroupy tedy na štědrovečerním stole nesměly chybět. Pecen chleba měl uctít domácí bůžky, jedno místo u stolu se prostřelo navíc pro nečekaného hosta či žebráka.

Nechyběly ani sladkosti; tradičně se podávaly oplatky polévané medem, který měl strávníkům přinést sílu a zdraví. Oblíbeným vánočním dezertem bývala takzvaná muzika, kterou tvořilo rozvařené a prolisované sušené ovoce, které se zahustilo povidly nebo perníkem. Tradice pečení perníku u nás sahá až do 14. století; zajímavostí je, že už tehdy se těsto vtlačovalo do formiček různých tvarů a sladilo se medem.

Komentáře

Načítám komentáře...