Jak se starat o myčku nádobí a co do ní rozhodně nepatří

Myčka nádobí

Autor: Shutterstock.com

Myčku nádobí dnes běžně používá řada domácností, ne každý si ale uvědomuje, že obsluha i takto přímočarého spotřebiče by se měla řídit určitými pravidly. V opačném případě hrozí, že se nádobí neumyje dostatečně, nebo na něm zůstane nevzhledný filtr.

Myčku si pořizujeme nejen kvůli úspoře času, ale také pro úsporu energie. Aby však byl mycí cyklus skutečně úsporný, je třeba zvolit správný program a případně také nastavit ideální teplotu. Moderní programy vám například umožní umýt nádobí jen v jedné polovině myčky, když se vám nepodaří myčku zcela zaplnit.

Pozor na jeden "chyták": je-li program krátký, neznamená to, že je ekonomický. Nedostatek času si myčka vynahradí větší spotřebou vody a jejím ohřátím na vyšší teplotu. Všímejte si proto programů označených jako ECO, které sice bývají delší, ale zato si vystačí s menším podílem vody.

Myčka nádobí

Autor: Shutterstock.com

Aby se nádobí dokonale umylo, je třeba se řídit pokyny výrobce a dávkovat mycí prostředky přesně podle manuálu. To platí i pro leštidlo, jehož nadměrné množství může zanechat na skle skvrny. Máte-li doma tvrdou vodu, zaměřte se na složení mycích prostředků - řada z nich obsahuje speciální sůl pro změkčení vody.

Čistit je potřeba nejen nádobí, ale i samotnou myčku. Dvakrát do roka ji zapněte naprázdno s čističem myčky a pravidelně proplachujte filtr horkou vodou. Důležité také je čistit strany dveří čističky za těsněním. Zde se shromažďuje spousta nepořádku. Zvlášť ve spodní části.

Myčka nádobí

Autor: Shutterstock.com

Co do myčky nepatří

  • dřevěná prkénka a vařečky (dřevo myté v myčce může časem nabobtnat a pokroutit se)

  • plastové krabičky, na nichž chybí piktogram myčky (vlivem vyšších teplot se zdeformují)

  • ostré nože, škrabky a struhadla (v myčce se tupí; případné dřevěné rukojeti či držadla se mohou rozlepit)

  • křišťálové skleničky a sklo s ozdobnými detaily

  • porcelánové servisy s kresbou

  • nádobí a příbory s hliníkovým, stříbrným či měděným povrchem

Komentáře

Načítám komentáře...