PODPORA HYPOTÉK AŽ OD ÚNORA

Státní podpora k úrokům z hypotečních úvěrů, kterou nyní nedovolují rozpočtová pravidla vyplácet, by měla být podle posledního návrhu Ministerstva pro místní rozvoj přesměrována na Fond rozvoje bydlení, dokud nebudou schválena nová rozpočtová pravidla. „Ministerstvo pro místní rozvoj předloží vládě do příští středy...

Státní podpora k úrokům z hypotečních úvěrů, kterou nyní nedovolují rozpočtová pravidla vyplácet, by měla být podle posledního návrhu Ministerstva pro místní rozvoj přesměrována na Fond rozvoje bydlení, dokud nebudou schválena nová rozpočtová pravidla.

„Ministerstvo pro místní rozvoj předloží vládě do příští středy návrh nařízení, které by mělo umožnit poskytování úrokové dotace za leden až duben z prostředků fondu,“ uvedla po jednání MMR s hypotečními bankami mluvčí resortu Dagmar Plachá. Návrh vládního nařízení by měl kabinet projednávat bez prodlení.

Řešení problému s hypotékami, které MMR hledá od prosince, přichází v době, kdy většina příjemců hypotečních úvěrů lednovou splátku navýšenou o částku odpovídající státní podpoře zaplatila. Pokud nenastanou komplikace, státní peníze by jim na účty měly přijít v únoru.

Fond bydlení byl jako možný dočasný zdroj peněz zvažován již v prosinci. Jeho prostředky mu stačí pouze na čtyři měsíce výplaty.

Do té doby by měla začít platit nová rozpočtová pravidla. ČSSD již předložila návrh na jejich změnu v rámci novely spotřebních daní na program nynější schůze sněmovny. Podle ODS je však obecný a navrhuje jiné znění. Pokud Parlament schválí novelu, umožní opět poskytovat dotace fyzických osobám k hypotékám ze státního rozpočtu. MMR vyplacené prostředky fondu následně refunduje.

-Hospodářské noviny-

Komentáře

Načítám komentáře...