Tempo stavebního růstu v únoru polevilo na 9,9 procenta

Stavební výroba v únoru přibrzdila růst a meziročně stoupla o 9,9 procenta, zatímco v lednu se zvýšila o 15 procent. Oznámil to Český statistický úřad. Stavebnictví roste nepřetržitě již devět měsíců, řadu dvouciferných růstů přerušil dosud jen prosinec. K růstu výroby stavebníkům pomohla nová výstavba bytových...

Stavební výroba v únoru přibrzdila růst a meziročně stoupla o 9,9 procenta, zatímco v lednu se zvýšila o 15 procent. Oznámil to Český statistický úřad. Stavebnictví roste nepřetržitě již devět měsíců, řadu dvouciferných růstů přerušil dosud jen prosinec.

K růstu výroby stavebníkům pomohla nová výstavba bytových komplexů a obchodních a administrativních center. Odvětví táhly také stavební práce v zahraničí. Pokulhávaly naopak opravy a údržba stavebních objektů, což ale souvisí s vysokou srovnávací základnou z loňského února, kdy vrcholily práce na obnově pražského metra po povodních.

Stavební firmy také v únoru ulevily trhu práce a přibraly nové pracovníky. Proti loňskému únoru byl stav zaměstnanců o 2,4 procenta vyšší. Lidem zaměstnaným u stavebních podniků stoupla průměrná měsíční mzda meziročně o devět procent na 16.043 korun.

Zvýšila se také produktivita práce na jednoho zaměstnance, a to o sedm procent meziročně. Hodinová produktivita práce vzrostla o 1,6 procenta, nicméně tempo růstu je výrazně pomalejší než lednových 14,3 procenta. Statistici to vysvětlují tím, že letos v únoru zaměstnanci odpracovali při stejném počtu pracovních dní méně hodin než loni v únoru.

Stavební úřady v únoru vydaly 8595 stavebních povolení, přičemž podíl povolených nových staveb a změn dokončených staveb byl půl na půl. Orientační hodnota staveb povolených v únoru dosáhla 16,4 miliardy korun.

V bytové výstavbě úřady povolily výstavbu 1485 nových bytů a 558 bytů změnami dokončených staveb. Orientační hodnota nově povolených bytů dosáhla 4,2 miliardy korun. Průměrná orientační hodnota na byt představovala v nové výstavbě 2,6 milionu korun a při změně dokončené stavby 1,4 milionu korun.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...