EU dá do roku 2006 na rozvoj průmyslových zón v ČR 80 mil. eur

Na rozvoj průmyslových zón může Česká republika získat ze strukturálních fondů Evropské unie do roku 2006 částku 80 milionů eur (2,5 miliardy Kč). V období 2007 až 2013 by to mělo být několikanásobně víc. Na třetím ročníku mezinárodní konference o realitním trhu Real Estate Market to řekl ředitel divize...

Na rozvoj průmyslových zón může Česká republika získat ze strukturálních fondů Evropské unie do roku 2006 částku 80 milionů eur (2,5 miliardy Kč). V období 2007 až 2013 by to mělo být několikanásobně víc. Na třetím ročníku mezinárodní konference o realitním trhu Real Estate Market to řekl ředitel divize podnikatelských nemovitostí a regionů agentury CzechInvest Zdeněk Jana.

Ze státního rozpočtu by v letošním roce měla na rozvoj průmyslových zón plynout zhruba miliarda korun. Loni to bylo 855 milionů.

Mezi nejvýznamnější zóny v republice patří například Černovická terasa v Brně, průmyslová zóna v Ostravě - Hrabové nebo v Kolíně - Ovčárech, kde se staví nová automobilka konsorcia firem Toyota-Peugeot-Citroën (TPCA). Ke strategickým projektům státu patří také žatecká zóna Triangle, severomoravské Nošovice a západočeský Cheb.

Peníze z evropských fondů je možné využít na výstavbu i rozvoj již existující průmyslové zóny, výstavbu nájemního objektu nebo jeho rekonstrukci i na projektovou dokumentaci.

Od roku 1998 do konce loňského roku poskytl stát na rozvoj průmyslových zón zhruba tři miliardy korun. Investorům tak připravil 79 zón na území přibližně 1500 hektarů a vytvořil přes 24.000 pracovních míst.

Průmyslové zóny přispívají k rozvoji regionu i celé ekonomiky a zvyšují zaměstnanost. Na jejich rozvoji tak mají zájem i sousední Polsko, Slovensko a Maďarsko, které s Českem soupeří o zahraniční investory.

Gergely Mezö z velvyslanectví Maďarské republiky na konferenci podotkl, že k úplnému rozvoji průmyslových zón je třeba šesti až osmi let. Dodal, že v Maďarsku vzniklo do konce loňského roku na 165 průmyslových parků, jejichž celková rozloha je přes 9000 hektarů.

-čtk-

Komentáře

Načítám komentáře...