Festival umění a nových technologií

Velký laserový trojúhelník nad Prahou, který spojí televizní vysílač, památník na Vítkově a věž Staroměstské radnice, symbolicky vyznačí prostor, ve kterém se budou po dobu necelého týdne setkávat nové technologie s uměním. V tomto magickém prostoru budou mizet hranice mezi strojovým a lidským. Taneční představení V...

Velký laserový trojúhelník nad Prahou, který spojí televizní vysílač, památník na Vítkově a věž Staroměstské radnice, symbolicky vyznačí prostor, ve kterém se budou po dobu necelého týdne setkávat nové technologie s uměním.

V tomto magickém prostoru budou mizet hranice mezi strojovým a lidským. Taneční představení V.I.R.U.S v režii Pavla Smetany na původní hudbu Ivana Achera a Michala Nejtka rozvine motiv přenosu virů mezi lidmi a stroji. Návštěvníci uvidí, jak se pohyb dvou tanečníků přenáší ze scény do trojrozměrné virtuální reality, kde způsobuje nečekané procesy a události, a není jasné, zda tanečníci řídí 3D objekty nebo jsou jimi naopak ovládáni.

Hranice mezi skutečným a virtuálním se ještě radikálněji otřesou při premiérovém uvedení prvního hororu ve virtuální realitě. Interaktivní instalace Vert.ego slovenského umělce Ivora Diosi slibuje „film, který vidí své diváky a který si s nimi hraje jako kočka s myší. Dává jim moc navigovat virtuálním prostorem a zase si ji bere zpět, aby nakonec diváky opustil uprostřed hororových scén“, komentuje neobvyklý zážitek kurátor Pavel Sedlák.

Uvolnění přináší až interaktivní představení RGB 2.0, v němž se diváci pomocí speciálně upravených baterek sami zapojí do hudebního a vizuálního komponování. V Paláci Akropolis tento projekt uvede Ema Tomatucha alias Alessandro Capozzo a známí hudebníci Tomáš Dvořák (Floex) a Matouš Godík (Zka4t).
Futuristicky vyhlížející televizní vysílač poskytne přístřeší uměleckým projektům, které se hravě nebo kriticky vztahují k fenoménu počítačových her. „Umělecké, alternativní, protestní, modifikované a jinak upravené počítačové hry sledují různé aspekty prolínání skutečného a herního světa, vážnosti a zábavy, fádnosti a experimentu“, vysvětluje kurátorka sekce Kdo si hraje, nezlobí! Denisa Kera. V počítačové hře Vladimira Todoroviće Game Music, která sklidila úspěch na letošním festivalu nových médií a umění v Berlíně, zní pod taktovkou joysticku namísto zvuků střílení nečekané melodie. Klasická střílečka se promění v novou kompoziční platformu také v další umělecké hře a.Shooter rakouské skupiny umělců a.Game.
Hudební zážitky dále rozvine program Akropolis Multimediale, představující každý večer festivalu různé směry soudobé elektronické hudby.

Ve Francouzském institutu proběhnou četná promítání a mezinárodní konference, která se dotkne i tak zásadních oblastí, jakými jsou biotechnologie a genetika, a jejich vztah k současnému umění.

V rámci festivalu ENTERmultimediale 2 se představí 74 uměleckých projektů z 20 zemí. Festival probíhá v Praze ve dnech 9. - 12. května 2005 pod záštitou České komise pro UNESCO.
„Festival ukazuje šíři tvůrčích přístupů k novým technologiím v umění. Zatímco sousední země jako Německo a Rakousko podobnou přehlídku každoročně hostí, v Praze ani jinde v České republice nemá veřejnost možnost seznámit se se současnými uměleckými experimenty, které vycházejí z použití počítačů, internetu a dalších technologických výdobytků současného světa“, komentuje aktuální stav ředitel festivalu Jaroslav Raušer.Festival umění a nových technologií

Hlavní organizátoři: Centrum nezávislé kultury Paláce Akropolis
CIANT - Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie


Národní památník Vítkov – Palác Akropolis – Francouzský institut – Žižkovská televizní věž


www.entermultimediale.cz


Zdroj: Pořadatel festivalu ENTERmultimediale 2

Komentáře

Načítám komentáře...