Čína se nadále brání proti rostoucím cenám realit

Čína ponechá v platnosti opatření proti vysokým cenám realit i přes rostoucí známky, že desetiletý boom na realitním trhu ustupuje. Ochlazení trhu realit je pro Čínu prioritou. Proti obavám ze spekulativních nákupů však stojí strach, že přísná omezení by mohla přinést zhroucení cen realit a vyvolat nespokojenost...

Čína ponechá v platnosti opatření proti vysokým cenám realit i přes rostoucí známky, že desetiletý boom na realitním trhu ustupuje. Ochlazení trhu realit je pro Čínu prioritou. Proti obavám ze spekulativních nákupů však stojí strach, že přísná omezení by mohla přinést zhroucení cen realit a vyvolat nespokojenost rostoucích středních vrstev, napsala agentura Reuters.


Úřady zavedly řadu omezení, včetně vyšších sazeb na hypotéky a větších splátek. Od 1. června vstoupí v platnost daň z kapitálového příjmu ve výši 5,5 procenta, která se bude uplatňovat při prodeji rezidenční nemovitosti v období dvou let po nákupu.


Čínská ústřední banka s uspokojením uvedla, že díky omezením se v prvním čtvrtletí značně snížily půjčky na nákup nemovitostí a investice do realit. "V některých částech země však rozsah investic do sektoru realit je příliš vysoký, struktura nabídky není racionální a ceny rezidenčních nemovitostí rostou příliš rychle," varovala banka.


Předmětem znepokojení banky je zejména Šanghaj, považovaná za finanční centrum země. V prvních 11 měsících minulého roku do realitního sektoru města přišel zahraniční kapitál ve výši 2,7 miliardy dolarů. Na nemovitosti bylo loni v Šanghaji určeno 76 procent všech půjček.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Načítám komentáře...