V soutěži Dřevěný dům se utká 136 návrhů

Na 136 návrhů je přihlášeno do soutěže Dřevěný dům o nejlepší projekty dřevostaveb rodinných a bytových domů.

    <p>Na 136 návrhů je přihlášeno do soutěže Dřevěný dům o nejlepší projekty dřevostaveb rodinných a bytových domů. Zájem předčil očekávání pořadatelů a počtem projektů je akce největší soutěží architektů posledních let, uvádí se v tiskové zprávě Nadace dřevo pro život a České komory architektů. Cílem soutěže je podpořit moderní dřevostavby v ČR a využití dřeva ve stavebnictví, kde se tento materiál zatím těší spíš nízkému zájmu.<br />Soutěž byla vypsána v kategoriích na projekt nízkoenergetické dřevostavby rodinného domu a na projekt nízkoenergetické dřevostavby bytového domu. Účastníci přihlásili 115 návrhů v první a 21 ve druhé kategorii, příjímání projektů skončilo poslední únorový den.<br />"Vzhledem k zaměření a rozsahu soutěže jsme předpokládali velký zájem ze strany odborné veřejnosti, ale celkový počet předložených projektů nás velmi příjemně překvapil," uvedl předseda hodnotící poroty soutěže architekt Josef Smola.</p>


Vítězné projekty budou vyhlášeny 26. dubna 2006 v rámci Brněnského mezinárodního stavebního veletrhu IBF. V kategorii rodinný dům obdrží vítězný návrh ocenění 200.000 korun a v kategorii bytový dům 300.000 korun. Celkem bude na odměnách rozděleno 1,1 milionu korun.

Cílem soutěže je také vytvoření databáze kvalitních projektů na bázi dřevostaveb a jejich následná nabídka veřejnosti včetně podpory informovanosti stavebníků a investorů o vlastnostech dřevostaveb.

Zatímco v Česku mají stavby ze dřeva asi procentní podíl na bytové výstavbě, v sousedním Německu je to sedm procent, v Rakousku a Švýcarsku deset procent a v zemích severní Evropy pak více než 60 procent. Většímu rozšíření dřevostaveb brání podle výsledků ankety České komory architektů především nízký zájem klientů, daný nedostatečnými znalostmi a předsudky ke dřevu.
Soutěž s cílem podpořit dřevěné stavby a dřevo ve stavebnictví iniciovalo v polovině loňského roku ministerstvo průmyslu a obchodu. Přidala se ministerstva zemědělství, místního rozvoje a životního prostředí a ve spolupráci s Nadací dřevo pro život a Českou komorou architektů připravily k 30. listopadu 2005 vyhlášení soutěže Dřevěný dům.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Načítám komentáře...